Koronavirüse yakalanan gazeteci süreci anlattı: Üzgünüm ama gerçekler bunlar

Koronavirüs tedavisi süren Halk TV programcısı Fatih Ertürk, yaşadığı süreci Twitter hesabından anlattı.

Koronavirüse yakalanan gazeteci süreci anlattı: Üzgünüm ama gerçekler bunlar
Koronavirüse yakalanan gazeteci süreci anlattı: Üzgünüm ama gerçekler bunlar

Bir gazeteci gözüyle tedavi ve hastane süreçlerini anlatan Ertürk, “Covid’e yakalandım, 13 gün hastanede yattım. Yaşadıklarımı sizlerin de gazetecinin gözüyle bilmeniz gerektiğini düşündüm” dedi.

Ertürk, koronavirüsün sanıldığından daha tehlikeli bir hastalık olduğunu belirterek, tıp insanlarının hastalığın seyri konusunda çok az bilgisi olduğunu ifade etti. Ertürk, “Ateş ne zaman çıkar, öksürük ne zaman başlar, hangi durumda vücut daha fazla tepki verir, ateş az ve öksürük olmasa bile hastalığın ilk beş günü neden vücut pıhtı atar” gibi soruların cevapsız olduğunu söyledi.

Hastalığın bilinen tek ilacının Favirpiravir olduğunu söyleyen Ertürk, teşhis konulur konulmaz sekizlik paketler hâlinde sabah ve akşam bu ilaçların verildiğini belirtti. Ertürk, ilacın kesin tedavi sağlamadığını ancak ‘frenlediğini’ söyledi. İlk üç günün ardından 16 tabletlik tedavinin 6’ya düşürüldüğünü belirten Ertürk, beşinci günün sonunda ise ilaçların tamamen kesildiğini ifade etti.

En kritik günün beşinci gün olduğunu söyleyen Ertürk, “Beş günlük ateş bu müdahalelerle düşürülemezse ‘pnömoni’ yani zatürre başlangıcı kendini gösteriyor. İşte hasta için en kritik nokta bu” dedi.

Ertürk’ün aktardığına göre; antibiyotik tedavisiyle zatürrenin atlatılamaması durumunda hastanın iki aşamalı bir yolu oluyor; önce yoğun bakım, ardından solunum cihazı.

Hastanlığın seyrini anlattıktan sonra Sağlık Bakanlığı verilerine de değinen Ertürk, “Hastaneye yattığım ilk gün sadece GATA’da enfekte covid vakası 1200 idi. Yine o gün sadece Ankara’da PCR testi pozitif çıkan hasta sayısı 4 bin 800’dü. Üzgünüm ama gerçekler bunlar” ifadelerini kullandı.