Koronavirüsle ilgili bir yıldır bilinenleri sarsacak araştırma… İlk kez Vuhan’da çıkmamış

featured

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan ilk yeni tip koronavirüs vakasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen virüsün ilk ortaya çıktığı yer araştırmaları hâlâ devam ediyor. İtalya’da yapılan araştırmalarda virüsün 27 Ekim’de 23 İtalyan vatandaşında görüldüğü bildirilirken Çinli makamlar ise 17 Kasım tarihinde ilk koronavirüs vakasına rastlandığını ve Vuhan’daki hayvan pazarındaki hayvanlarda koronavirüse rastlanmadığını belirtti.

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen ve yaklaşık 1,8 milyon kişinin hayatını kaybetmesine yol açan yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) ortaya çıkış tarihinin daha eskiye dayandığı ve Aralık ayından önce görüldüğü açıklandı.

NTV’nin Business Insider’dan aktardığına göre, Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni koronavirüsün doğrulanmış ilk vakasını açıklamasının üzerinden neredeyse bir yıl geçmesinin ardından yapılan açıklamaya göre koronavirüsün, Vuhan’da tespit edilmesinden aylar önce Avrupa ve Çin’de olduğu ortaya çıktı.

‘İLK VAKALAR VUHAN VE ÇEVRESİNDE OLMAYABİLİR’

İtalya’da Milano Ulusal Kanser Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma, Ekim 2019’da İtalya’da dört koronavirüs vakasının görüldüğünün tespit edildiğini açıkladı. Çin’de yapılan araştırmalarda da Vuhan’da yapılan analizlere göre virüsün yaz sonlarında Çin’de olabileceği açıklandı.

Araştırmalarda virüsün hayvandan insana tam olarak ne zaman sıçradığının belirlenemeyeceği belirtilirken Sidney Üniversitesi’nden virolog Edward Holmes, “İlk türler arası bulaşma olayının Vuhan’da veya çevresinde gerçekleşmemiş olması mümkün” ifadelerini kullandı.

ÇİN’DE İLK VAKA 17 KASIM 2019

Vuhan’daki yetkililerin 31 Aralık’ta ‘gizemli ve yeni bir virüs’ olarak Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirdikleri Kovid-19 ile ilgili South China Morning tarafından yayınlanan araştırmada, Çin’de ilk korona virüs vakasının 17 Kasım 2019’da gerçekleştiği belirtildi.

BAŞLANGIÇ YERİNİN HAYVAN PAZARI OLMADIĞI KESİNLEŞTİ

SCMP’ye göre Çin’li tıp uzmanları, o dönemde görülen hastalardan alınan örnekleri yeniden analiz ederek Kasım ve Aralık ayları arasında 60 koronavirüs vakası saptadı. Bu analiz ile Vuhan’ın da içerisinde olduğu Hubei eyaletinde yaşayan 55 yaşındaki bir kişinin ilk koronavirüs hastası olduğu bildirilirken Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, ilk vakaların başlangıç yerinin Vuhan’daki hayvan pazarı olmadığı kesinleşti.

Vuhan’da tespit edilen 41 koronavirüs vakasını inceleyen uzmanlar, aralarında 13 kişinin hayvan pazarına bir kere bile gitmediklerini belirtirken dünyanın önemli tıp dergilerinden The Lancet’te yayınlanan raporda da Mayıs ayında yapılan araştırmada hayvan pazarındaki hiçbir hayvanda koronavirüse rastlanmadığı belirtildi.

2019 EKİM’DE İTALYA GÖRÜLDÜ

Yapılan resmi açıklamalarda İtalya’da ilk kez koronavirüsün 21 Şubat’ta Lombardiya’da görüldüğü bildirilirken Roma Çevre ve Sağlık departmanının yaptığı araştırmada, koronavirüsün DSÖ tarafından ortaya çıkma tarihinden çok daha önce İtalya’da görüldüğü açıklandı. Lombardiya bölgesindeki kişilerden alınan kan örnekleriyle yapılan araştırmada, 23 İtalyan vatandaşında 27 Ekim tarihinde koronavirüse rastlandığı bildirildi.

Koronavirüsle ilgili bir yıldır bilinenleri sarsacak araştırma… İlk kez Vuhan’da çıkmamış

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Amerikkka bir halt yiyecekti eline yüzüne bulaştırdı. Maksat Türk ekmek yemesin, ülkesi bölünsün, Selolarla-omuz dansçılarıyla gururu ayaklar altına alınsın.

  2. 2 sene önce

    Bu nereden çıktı yahu! Biz de “Avrupalı kardeşlerimizden öyle pis şeyler çıkmaz, Covid sizin gibi yılan çıyan yiyen
    pis çekik gözler yüzünden oldu..” diye allah yarattı demiyoduk vur allah vur yapıyoduk fukaralara!…

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!