Koronavirüsle ilgili korkunç iddia: Vuhan’da yarasalar üzerinde yapılan araştırmaları ABD finans ediyordu

Veryansın TV daha önce Kovid-19 virüsünün yarasalar üzerinde yapılan laboratuvar çalışması sırasında sızmış olabileceğini gösteren makaleyi yayınlamıştı. İngiliz basınında yer alan iddiaya göre Vuhan'daki bu yarasalar üzerindeki çalışmayı ABD'liler finanse ediyor.

Koronavirüsle ilgili korkunç iddia: Vuhan’da yarasalar üzerinde yapılan araştırmaları ABD finans ediyordu

Koronavirüs vaka sayısının kontrol altına alınamadan artış gösterdiği bu günlerde, virüsün kesin kaynağını belirlemek için çeşitli araştırmalar yürütülüyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, pandemi haline gelen salgının doğduğu yer olabilecek olan laboratuvar, bilim adamlarının yıkıcı salgının orijinal kaynağı olduğuna inandıkları mağaradaki yarasalar üzerinde araştırmalar yapıyordu.

DENEYLERİN FİNANSÖRÜ ABD

Ortaya çıkan belgeler, Vuhan Viroloji Enstitüsü’nün Yunnan’ın bin 600 kilometre uzağında bulunan mağaralarda yakalanan memeliler üzerinde deneyler yaptığını gösteriyor. İngiliz medyasının yayımladığı iddialar arasında en çok dikkat çeken ayrıntı ise söz konusu deneylerin, ABD hükümetinden 3.7 milyon dolarlık hibe ile finanse ediliyor olması. Koronavirüs (Kovid-19) genomunun dizilimi, Yunnan’ın mağaralarında bulunan yarasalarda gizli olduğu ifade edildi.

LABORATUVARDAN SIZDI İDDİASI

Doğrulanmamış başka bir iddiaya göre de, enstitüdeki bilim adamları virüsü içeren kanın yanlışlıkla havaya püskürtülmesinden sonra enfekte olmuş ve daha sonra yerel halka bulaştırmış olabildiği belirtiliyor.

ABD’den yapılan yardımlarla deney yapması için yetkilendirilen Vuhan laboratuvarının, bir proje kapsamında yarasalar üzerinde deney yaptığı öğrenildi.