Koronavirüste yeni durum: Kümelenmiş vakalar

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, salgında karşılaşılan yeni bir durumun da 'kümelenmiş vakalar' olduğunu belirtti. Aktardığına göre hiç temas olmamasına karşın bazı mahallelerde, sokaklarda vakalarla karşılaşılmış.

Koronavirüste yeni durum: Kümelenmiş vakalar

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin ayrı bir mezarlığa gömülmesine ilişkin kurulun bir kararı olmadığını belirtti. Akın, “Biz de anlam veremedik, yanlış uygulama” dedi.

Haber Türk’ten Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Akın, İl Pandemi Kurullarının uygulamayı kaldıracağına inandığını da sözlerine ekledi.

Akın, “Mezar ayırmak doğru değil, çünkü defin sonrası topraktan virüsün yayılması imkansız” dedi. Akın, “Önemli olan ölenin vücut salgılarıyla muhatap olmamak, bulaşmasını engellemek… Buna gassalların (ölü yıkayıcı) dikkat etmesi lazım. Kefenlendikten sonra ölen kişiden vücut salgısı dışarı çıkmıyorsa bulaşma olmaz. Zaten virüs canlı bedende yaşar, hücre öldükten sonra kısa süre içinde yok olur. Bir başka yere geçmesi, toprağa akıp oradan başka taraflara sızması söz konusu değil ki böyle bir önleme ihtiyaç duyulsun…” ifadesini kullandı.

KÜMELENMİŞ VAKALAR

Prof. Dr. Akın, karşılaşılan yeni bir durumun da “kümelenmiş vakalar” olduğunu belirtti.

Sarıkaya, yazısında şöyle aktardı:

“Prof. Dr. Levent Akın, hastalığın yayılımında karşılaştıkları yeni bir durumu da “kümelenmiş vakalar” diye isimlendirdi.
Aktardığına göre hiç temas olmamasına karşın bazı mahallelerde, sokaklarda vakalarla karşılaşılmış.
Prof. Dr. Levent Akın, “TC kimlik numaraları üzerinden kayda aldığımız için, adrese dayalı kimlik sorgulamaları ile bunları hemen tespit edip, o bölgede karantinaya gidebiliyoruz” dedi.
Anladığım kadarıyla virüs taşımasına rağmen, hastalık semptomları görülmeyen bir kişiden mahalleye virüs yayılabiliyor.
Araştırmalar da hasta olmasına rağmen rahatsızlanmayan bu kesimi %30 içinde gösteriyor; asıl riskli grubu da bunlar oluşturuyor.

VAKASIZ YER KALMADI

Prof. Dr. Akın’a göre şu an Türkiye’de vakaya rastlanmayan herhangi bir yer bulunmuyor.
En çok kaygılandıkları ise kalabalık ailede yaşayanlar; “2013’te kızamığın yayılmasına neden oldular” dediği Suriyeli sığınmacılar…
Bir de sosyal yaşamdan vazgeçmeyen semtler…