Koronavirüsün riskmetresini paylaştı ve uyardı: Virüs en çok oralarda bulaşıyor

Koronavirüsün riskmetresini anlatan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, "Mümkün olduğunca çok insanla paylaşmaya gayret edin" dedi.

Koronavirüsün riskmetresini paylaştı ve uyardı: Virüs en çok oralarda bulaşıyor

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yeni tip Koronavirüs'ün (Covid-19) bulaşma riskine ilişkin Teksaas Medikal Derneği'nin hazırladığı 'riskmetre' tablosunu paylaştı.

"Pandemiyi sonlandırmanın tek yolu bir aşının bulunması olsa da sürecin daha kısa sürmesi ve daha az tahribatla atlatılabilmesi yine de önemli ölçüde bizim elimizde, bize bağlı" diyen Prof Müftüoğlu Hürriyet'teki köşesinde şunları kaydetti:
"Bizim 'risk yönetimi' kapasitemizle ilişkili. Risk yönetimi de öncelikle 'bulaşmayı azaltmak'tan geçiyor. Bulaşmayı azaltmanın en etkili çaresi olarak da virüs yükü yüksek mekânlardan uzak durmak gösteriliyor. Geçtiğimiz günlerde elime geçen (Kaynak: Texas Medical Association) bir riskmetre sıralamasını editör arkadaşlarla yeniden gözden geçirdik ve sizinle paylaşmaya karar verdik. İşte o mükemmel ve detaylı riskmetre... Lütfen dikkatle inceleyin ve mümkün olduğunca çok insanla paylaşmaya gayret edin."