Koronaya meydan okuyoruz! Burası İstanbul’da bir semt pazarı…

Küçükçekmece'de kurulan semt pazarında alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar sosyal mesafe kuralına aldırış etmeden adeta izdiham oluşturdu.

Koronaya meydan okuyoruz! Burası İstanbul’da bir semt pazarı…
FOTO: KILIS – DHA\n

Tüm ısrarlı uyarılara rağmen, salgının en yaygın olduğu İstanbul’da fiziki mesafe kuralı yerle bir edildi. Maskeli maskesiz şekilde binlerce insan pazarlara akın etti.

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 4 gün sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından vatandaşlar semt pazarlarına koştu. Küçükçekmece Yeşilova Mahallesi’nde kurulan semt pazarında çekilen görüntülerde vatandaşların sosyal mesafe kuralına uymadan pazarda alışveriş yaptıkları görüldü.

HERKES İÇ İÇE

Pazarda alışveriş yapan vatandaşlardan Ferhat Yıldırım, “Dört gün dışarı çıkamayacakları için, bu yüzden ama çok yanlış, hastalık var baksanıza. Yani pazarların girişlerine izin verilmemesi lazım, sayı ile insanların girmesi lazım. Şuna bakar mısınız? Herkes iç içe” şeklinde konuştu.

İstanbul Beşiktaş’taki semt pazarında da manzara farklı değildi. Tezgahların önünde yoğunluk oluştu.

Beşiktaş

Şirinevler’de her hafta salı günü kurulan pazar yerinde koronavirüse karşı zabıta ekiplerince önlem alındı. Pazar yerinin girişinde bekleyen zabıta ekipleri gelen kişilerin ellerini dezenfekte etmelerini isterken, maskesiz olanları uyardı. Pazar esnafı ise eldiven ve maske ile satış yaparken, müşterilerinin tezgahtan ürün seçmelerine izin verilmedi. Sokağa çıkma yasağı öncesi vatandaşlar pazara giderken, birçoğunun sosyal mesafeye dikkat etmediği görüldü.

Şirinevler

Sultanbeyli’de polis ekipleri alışveriş alanları ve samt pazarlarında denetimlerde bulundu. Ekipler semt pazarında yoğunluk oluşmasının önüne geçmek için drone ile vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Sultanbeyli