'Kovid-19 hastalarının hayatta kalma ihtimalini tespit edebilen' kan testi geliştirildi

Yeni geliştirilen bir kan testinin koronavirüse yakalanan bir kişinin yoğun bakıma kaldırılma ihtiyacı duyma, hatta hayatta kalma ihtimalini tahmin edebildiği belirtildi.

'Kovid-19 hastalarının hayatta kalma ihtimalini tespit edebilen' kan testi geliştirildi

Euronews'in The Guardian'dan aktardığına göre Markus Ralser ve mesai arkadaşları geçen aylarda Kovid-19 hastalarının kanlarında 27 protein tespit etti. Uzmanlar, bu protein seviyelerinin hastaların Kovid-19'u ne kadar ağır geçirdiklerine göre farklılık gösterdiğini ifade etti. Bunun üzerine Ralser ve ekibi 160 hastanın kanındaki protein seviyesini inceleyip, bu yolla hastanın hastalığı ne kadar ağır geçireceğini önceden tahmin etmeye çalışmaya başladılar. 

Londra'daki Francis Crick Enstitüsü ve Berlin'deki Charite Tıp Okulu'nda biyokimya profesörü olan Ralser, testin amacının doktorlara bir yol haritası çıkarmak olduğunu ifade etti. Ralser, bazı Kovid-19 vakalarında hastalar çok iyi görünse de durumlarının bir anda kötüleşebildiğine dikkat çekti. 

Ralser, "Kovid'i ağır geçirenler için her saat önemli. Yoğun bakıma ihtiyaç duyanlar en erken zamanda acile alınmalı. Bu hayatta kalma ihtimallerini ciddi anlamda artırır" dedi.

Ralser ile ekibinin geliştirdiği test onay alır ve hastanelerde kullanılmaya başlanırsa doktorlara Kovid-19'u ağır geçirme ihtimali yüksek olan hastalara daha erken müdahale etme imkanı tanıyabilir.