Kovid-19 testleri işportaya düştü!

Sosyal medya platformlarında, E-Ticaret sitelerinde ve çeşitli dükkanlarda Kovid-19 tanı kitleri satışa sunuluyor. Satışı ve kullanılması yasal olmayan satışlarda bulunan 'Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı' ibareleri akıllarda soru işaretleri oluşturuyor.

Kovid-19 testleri işportaya düştü!
Kovid-19 testleri işportaya düştü!

Gece KALAYCI/ VERYANSIN TV

Türkiye'de ilk koronavirüs vakası 11 Mart günü açıklandı. Açıklanmanın hemen ardından maske, eldiven, el dezenfektanı gibi ürünlerde talep artışı yaşandı. Böyle olunca fırsatçılar devreye girdi. Kimi fiyat yükseltti kimi ürün stokladı. Salgın önlemlerinin hızla devam ettiği şu günlerde koronavirüs test kitleri de adeta  işportaya düştü. Mahalle arası "sağlık merkezleri" ve sosyal medya platformlarında test kitleri pazarlanmaya başlandı. "Koronavirüs testi yapılır" ilanları her yeri sardı. Koronavirüs belirtisi hisseden ya da en azından emin olmak isteyen vatandaşlar test arayışına girince "koronavirüs" fırsatçıları "test kiti" pazarına açıldı!

Peki sosyal medyada pazarlanan ve ''Sağlık Bakanlığı onaylı'' denilen bu kitler ne kadar güvenilir? 

KOVİD TESTİ SATIŞLARI YASAL MI?

Ulaşılması kolay gibi görülse de bu ürünlerin satışı yasal değil. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu daha önce yapmış olduğu açıklamalarda ''Bu test kitlerinin satışı da kullanılması yasak'' demişti.

Bununla birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın mart ayında gündeme gelen olayların ardından yaptığı açıklamada, test kitleri bulundurma ve kullanma yetkisinin yalnızca bakanlık bünyesindeki sağlık kuruluşlarında olduğunu duyurdu. Ancak uluslararası e-ticaret siteleri üzerinden bu ürünü temin etmenin önüne geçilebilmiş değil.

PEKİ UZMANLAR NE DİYOR?

Prof. Dr. Gülümser Heper, sosyal medyada ve çeşitli mağazalar aracılığıyla satılan testler hakkında şu açıklamalarda bulundu.


''İş iyice çığrından çıktı. O kadar test var ki Türkiye'de üretilen var, ithal edilen var. Bunu ayırt etmek için testlerin ne güvenilirliği ne hassasiyeti belli.
Sormamız gereken soru, bunların güvenilirliği yüzde kaç? Gebelik değil ki test yaptırasın gebe miyim değilim diye.Yani bu şekliyle kullanılması bile sağlığın ekonomik çıkar gözetiminde olduğunu ortaya koyuyor. Sağlık testlerinin, tarama testlerinin bile kapitalizme açıldığını gösteriyor. Bu süreç tamamen devlet eliyle yürütülür. İlk defa biz de böyle bir süreç yaşıyoruz. Tedavi edici süreç kapitalizme açılmıştı ama koruyucu sağlık da kapitalizme ve emperyalizme açıldı. Bu aşama da çığırından çıktı.''

'SALGIN BÖYLE YÜRÜTÜLMEZ'

Yapılan testlerin her birinin tek tek bakılması, PCR Testi ile karşılaştırılması, bu çalışmaların doğru yapılıp yapılmadığının bilinmesi lazım.Tek bir test yok. Bunları tek tek görmelisiniz, yapılmış çalışmalarını görmelisiniz. Bu şekliyle kullanılamaz.Toplumsal hastalıkta bireylerin kendine test yaptırması diye bir şey olmaz. Salgın böyle yürütülmez.''

'RESMEN TOPLUM SAĞLIĞINA KAST EDİLİYOR'

''Bu testlerin satışı yasal değil. Bu Sağlık Bakanlığı'nın toplum sağlığına yaptığı en büyük zarardır. Resmen toplum sağlığına kast ediliyor. Kast bu! İlk defa böyle bir süreç yaşıyoruz. Ne diyeceğimizi de şaşırdık! Toplum sağlığı bu şekilde bireysel test yapılarak yürütülmez. Bu malzemelerin bu şekilde satışa çıkarılması zaten yasal değil. Sorun ondan kaynaklanıyor. Bunların hepsini kontrol edecek şansımız, olasılığımız yok. Tamamen ekonomik tuzaklar olarak görüyorum. Bunun devlet kontrolünde yapılması lazım.''

NE OLMUŞTU?

Test kitlerinin satışı ile ilgili tartışmanın fitilini ise geçtiğimiz aylarda sosyal medyaya düşen bir görüntü ateşlemişti.

İş insanı Murat Sancak ve beraberindeki kişilerin denemesini yaptıkları ürün ile ilgili görüntüler sosyal medyaya düşünce tartışma da büyüdü. Murat Sancak görüntü için "Aile ortamında deneme amaçlı” açıklaması yaptı ve 125 ürünün 12.125 liraya alındığına dair faturasını da paylaştı.

Ürünün satışını yapan Ankara merkezli firmadan söz konusu ürünler için "İncelenmesi için numune olarak faturalı şekilde sattık" açıklaması geldi.

Bir milletvekilinin oğlu Namık Tamer ise, sosyal medya hesabından test kiti için "Ön sipariş alınır" diye paylaşımda bulundu. Namık Tamer gelen tapkiler üzerine paylaşımı yanlışlıkla yaptığını açıkladı.