‘Kozmik Oda’ya girilmesin’ itirazını reddeden hâkimler bakın nerede çıktı?

Kozmik Oda kumpasının hazırlanışında “Bülent Arınç’a suikast yapacağı” iddiasıyla tutuklanan Erkan Yılmaz Büyükköprü, Kozmik Oda’nın aranmasının engellenmesi için yapılan itiraza hangi hâkimlerin itiraz ettiğini ve o hâkimlerin şu an nerede olduğunu açıkladı. 

‘Kozmik Oda’ya girilmesin’ itirazını reddeden hâkimler bakın nerede çıktı?
‘Kozmik Oda’ya girilmesin’ itirazını reddeden hâkimler bakın nerede çıktı?

VERYANSIN TV / ÖZEL

Kısa bir süre önce “Kozmik Albay” adıyla kitabı çıkan Büyükköprü, Veryansın Tv’ye Kozmik Oda’ya ilişkin dikkat çeken bir bilgi paylaştı. 
Bilindiği gibi Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Hakim Kadir Kayan, 25-26 Aralık 2009 tarihinde 11 ve 16 numaralı Kozmik Odalarda arama yapılmasına, bilgisayar kayıtlarından kopya çıkarılmasına, bu kayıtların çözülerek metin haline getirilmesine ve bu araç gereçlere el konulmasına karar vermişti. 

KADİR KAYAN ÖNCE ÖDÜLLENDİRİLDİ, SONRA KAÇTI

Kararı veren Hâkim Kadir Kayan 27 Aralık 2009 tarihinden 20 Ocak 2010 tarihine kadar Kozmik Odalarda 25 gün arama yapmıştı. Yaptığı hukuksuz uygulamalar nedeniyle dönemin Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından ödüllendirilerek 24 Şubat 2011 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilmişti. 2015 yılında Kozmik Oda davasının kumpas olduğunun ortaya çıkması üzerine kendisi Yargıtay üyesi olması nedeniyle görevden çekilmeye davet edildi. Bunun üzerine emekliliğini istemiş ve emekli olarak 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden önce yurt dışına kaçmıştı. 

İTİRAZ EDEN MAHKEME ÜYELERİ

Büyükköprü bu süreçte yaşananları şu sözlerle anlattı:
“11 ve 16 numaralı Kozmik Odalarda hâkim Kadir Kayan’ın verdiği arama kararlarına, 31 Aralık 2009 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığınca 11. Ağır Ceza Mahkemesine aramanın hukuksuz olduğu ve durdurulması yönünde itiraz edildi. İtirazı değerlendiren mahkeme 2 Ocak 2010 tarihinde itirazı reddetti.”
İtirazı reddeden mahkeme başkanının Hasan Şatır, üyenin de Selahattin Türkeli olduğunu hatırlatan Emekli Albay Büyükköprü, Şatır ve Türkeli'nin "görevi kötüye kullanma" suçundan 2017 yılında Yargıtay 5. Ceza dairesince yargılandığını ve beraat ettiğini söyledi. 

ŞİMDİ NE YAPIYORLAR?

Erkan Yılmaz Büyükköprü, Kozmik Oda’nın aranmasına itirazı reddeden Hasan Şatır’ın halen Ağır Ceza Mahkeme Başkanlığı yaptığını, üye Selahattin Türkeli’nin ise 2013 yılında emekli olduğunu ve noterlik yaptığını açıkladı. İtirazı reddeden mahkeme üyelerinden Halit Dönmez’in ise aynı aramaları yapan Kadir Kayan gibi 2011 yılında HSYK tarafından Yargıtay üyeliğine seçildiğini söyleyen Büyükköprü, Dönmez’in hâlihazırda bu görevini devam ettirdiğini belirtti. 
Veryansın Tv’ye söz konusu durumu değerlendiren Büyükköprü, “Yorumu ve takdiri Türk milletine bırakıyorum” ifadesini kullandı. 

KOZMİK ODA’NIN TANIĞI VE MAĞDURU ANLATTI

Emekli Albay Erkan Yılmaz Büyükköprü, Kozmik Oda’ya girilmeden önce ve sonra yaşadıklarını, ayrıntılı bir şekilde Veryansın Tv Youtube kanalında Tanık programında anlattı. 
29 Kasım 2020 Pazar günü yayınlanacak olan programda Büyükköprü, Kozmik Oda’ya dahli olan Bülent Arınç, İlker Başbuğ ve Necdet Özel ile ilgili de çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

Bugün yayınlanan söyleşiyi izlemek için Veryansın TV YouTube kanalına abone olup bildirimleri açmayı unutmayın