‘Kral çıplak’ diyerek uyardı: Türk sanayici batar!

Sanayiye gelen yüzde 50 doğalgaz ve elektrik zamlarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, "Senelerden beri ilk defa böyle bir zam gördük. Sanayici bunu tek başına yüklenemez. Bu yükün altında kalırız. Biz bu zamları yansıtmazsak Türk sanayicisi batar... Kral çıplak ben bunu söylüyorum" ifadelerini kullandı.

featured

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına 1 Eylül itibarıyla büyük zam geldi. Konutlarda kullanılan doğalgaz ve elektrik yüzde 20 zamlandı. Sanayicinin işe ise daha da zorlaştı. Sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaza gelen zam oranı yüzde 50 oldu.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, sanayide kullanılan doğalgaz ve elektriğe gelen yüzde 50’şer zammı değerlendirdi. Senelerden beri ilk kez böyle bir zam gördüklerini dile getiren Keçeci, “Sabahtan beri her şeyimiz altüst oldu. Böyle bir zammı tarihimizde görmedik. Biz bunu nereye, nasıl yansıtacağız” diye konuştu.

Sanayicinin bu kadar yükü tek başına yüklenmesinin mümkün olmadığının altını çizen Keçeci, Bloomberg HT yayınında “İhracat pazarlarımız nasıl etkilenecek. Bütün arkadaşlarla telefon trafiği sürüyor. Yakın mesai yapmaya başladık. Bu işi çözmek için ne yapılır bunu konuşuyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘TEK BAŞIMIZA YÜKLENEMEYİZ’

“Şunu biliyoruz 4 bin 4 bin 500 dolarlara çıkan bir doğalgazın yansıması mutlaka olacak. Ancak Türk sanayicisi olarak yalnız bırakılmamalıyız. Biz tek başımıza bunu yüklenemeyiz. Bu yükün altında kalırız” diyen Keçeci, zaten durgunluğun yaşandığı bir dönemde bu kadar yüksek zam geliyorsa sanayiciden yana tavır alınması gerektiğini dile getirdi.

‘ÖTV KALDIRILSIN’

Sanaiyiciler olarak bazı önerileri olduğunu belirten Keçeci, ihracatçıya indirim yapılması gerektiğini ve gazda ÖTV’nin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Sanayici olarak küçük hesaplar yapmadıklarını ancak hem doğalgaz hem de elektrikte sanayicinin sübvanse edilmesi gerektiğini söyledi.

BOTAŞ’ın, birim fiyatını sanayiciye katlanamayacağı bir takım anlamsız zam ve fiyatlamalarla sattığını aktaran Keçeci, “Bizler bunun altından kalkamayız. Biz bunu yansıtmazsak Türk sanayicisi batar… Kral çıplak ben bunu söylüyorum.” diye konuştu.

‘Kral çıplak’ diyerek uyardı: Türk sanayici batar!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!