Kredi derecelendirme kuruluşundan Barış Pınarı Harekatı sonrası Türkiye değerlendirmesi

Standard&Poor's Barış Pınarı Harekatı sonrası Türkiye'nin para piyasasını değerlendirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan Barış Pınarı Harekatı sonrası Türkiye değerlendirmesi

Barış Pınarı Harekatı dünyanın gözünün Türkiye’ye çevrilmesine neden oldu. Piyasanın gözü Fırat’ın doğusunda.

Bugün itibariyle piyasalarda uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türk ekonomisi hakkında açıklamaları bekleniyor.

DÜNYA BANKASI TÜRKİYE’NİN BÜYÜME TAHMİNİNİ ARTIRDI

Dün itibarı ile henüz harekata başlanmadan önce Dünya Bankası, Türkiye’nin 2019 yılı büyüme tahminini -1’den 0’a yükseltmişti. 2020 ve 2021 büyüme beklentisi olan yüzde 3 ve 4 değerlerini ise sabit tutmuştu.

HAREKATTAN SONRA S&P ‘RİSK ARTTI’ DEDİ

Standard&Poor’s (S&P) ise Türk birliklerinin Suriye’ye girişinin TL ve ödemeler dengesi riskini artırdığını ifade etti. Ancak operasyonun Türkiye’nin üzerinde hemen etkisi olmayacağını da not düştü.

‘TÜRKİYE TURİZMLE ÖNE ÇIKTI AMA BU HAREKAT GÜVENİRLİK ALGISINI ETKİLEYEREK TURİZME OLUMSUZ YANSIYABİLİR’

S&P açıklamasına göre Türkiye’nin 2018 ve 2019 yıllarındaki güçlü turizm performansı özel sektörünün esnekliğini ve rekabet edebilirliğini göstermiş olsa da Ankara’nın son adımı, güvenlik algılarını etkileyebilir ve sonuç olarak bu kilit sektörü olumsuz etkileyebilir.

‘HAREKAT, DÖVİZ KURU İSTİKRARINA ZARAR VEREBİLİR’

S&P, “Kuzeydoğu Suriye’de çatışma potansiyeli ve Türkiye içinde terörizmin yeniden doğması ihtimali bu algıları engelleyebilir ve Türkiye’nin döviz kazancındaki kapsamlı iyileşmesini engelleyebilir ve istihdam ve yabancı rezerv seviyeleri ve döviz kuru istikrarına zarar verebilir.” açıklamasında bulundu.

S&P’YE GÖRE NOTUMUZ B+

S&P Türkiye’yi B+ kredi notu ve durağan görünümle derecelendiriyor.