Kredi kartında yeni dönem: Neler değişecek?

Kredi kartı ile yapılan harcamalarda nakit çekimi 500 lirayı, harcaması 1.250 lirayı geçmeyen kartlar için kimlik tespiti ve bilgi verme şartı kalkıyor. Yeni düzenlemeler 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek.

Kredi kartında yeni dönem: Neler değişecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tebliği ve bazı yönetmeliklerde değişiklik yapıldı. 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile gidilecek değişiklikler şöyle:

Medyada bugün yer alan haberlere göre ön ödemeli kartlar, emeklilik ve hayat sigortası sözleşmeleri ile elektronik para işlemlerinde kimlik tespit sınırları değişiyor.

Yıllık nakit çekim tutarı 500 lirayı, aylık harcama tutarı ve her durumda bakiyesi 1.250 lirayı aşmayan, fon transferi amacıyla kullanılmayan, sadece mal ve hizmet alımında kullanılan ön ödemeli kartlarda kimlik tespiti yapılmayacak.
Bu sınırın aşılması durumunda müşterilerin ön ödemeli kredi kartı olanların bilgileri alınacak, şüpheli durumlar MASAK'a bildirilecek.
Tebliğe göre riskli olarak değerlendirilen işlemlerde yükümlüler, basitleştirilmiş tedbir uygulamasından yararlanamayacak.
Emeklilik sözleşmeleri, çalışan ücretlerinden kesinti yoluyla yapılan emeklilik planları ve bir yıl içinde ödenecek prim tutarı 3 bin liradan 5 bine, tek primli olup tutarı 7 bin 500'den 12 bin 500 liranın altında olan hayat sigortası sözleşmelerinde yükümlüler bilgileri, teyit belgelerine gerek olmadan almak suretiyle işlem yapılabilecek.