Moskova, Erdoğan’ı iğneledi mi? ‘Putin Erdoğan’a karşı Trump’tan daha samimi’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 'Putin Erdoğan'a karşı Trump'tan daha samimi' dedi. Erdoğan geçen hafta 'Trump'ı seversiniz sevmezsiniz, gizli ajandası yok' demişti.

Moskova, Erdoğan’ı iğneledi mi? ‘Putin Erdoğan’a karşı Trump’tan daha samimi’

Rusya‘nın Birinci (Perviy) Kanalı’nda yayınlanan bir tartışma programına katılan Peskov, Türkiye ile ilgili soruları yanıtladı.

Türk-Rus ilişkilerinin şu anki durumunu değerlendiren Peskov, “Başkan Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında önemli ve sağlam bir diyalog var” diye konuştu.

Bu sayede iki ülke arasındaki bir çok sorunun daha kolay çözüme kavuştuğunun altını çizdi.

Peskov, Türkiye’nin bölgede bağımsız hareket edebilen önemli bir güç olduğunun altını çizerek “Putin Erdoğan’a karşı Trump’tan daha samimi” dedi. Türkiye’nin NATO ile ortaklığını devam ettirirken, Rusya ile de çıkarları doğrultusunda iş birliği yaptığını söyledi.

ERDOĞAN’A GÖNDERME Mİ YAPTI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta “Trump’ı seversiniz sevmezsiniz, gizli ajandası yok. Putin de aynı şekilde, gizli ajandası yok. Birbirimize karşı açık ve net bir şekilde adımlarımızı atıyoruz” demişti.

Suriye konusuna da değinen Peskov, “Türkiye’nin İdlib’de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini bekleyip göreceğiz” dedi.

İki ülkenin de Soçi mutabakatını uygulamak için çalıştığını dile getirdi.