Kriptonun kriptoları… ‘103 şifreli FETÖ şüphelisi neden serbest?’

TSK'ya şifreli aday numaralarıyla sızan FETÖ'cülere yönelik Kritik İzmir merkezli operasyonda gözaltına alınan 183 kişiden 103'ünün serbest bırakılması dikkat çekti.

Kriptonun kriptoları… ‘103 şifreli FETÖ şüphelisi neden serbest?’

İzmir merkezli 26 ilde Hava Kuvvetleri Komutanlığı okullarına astsubay ve subay alımlarına yönelik mülakat sınavlarında yapılan usulsüzlüklere ilişkin soruşturma kapsamında 181’i muvazzaf 191 şüpheli yakalanmıştı.

2004-2016 yılları arasında İzmir’deki sınavlarda FETÖ mensuplarınca mülakat aday numarasının şifrelenip, bu şifre üzerinden terör örgütü mensuplarına bu aday numarasının verilerek mülakatlarda başarılı sayılması suretiyle usulsüzlük yapıldığı tespit edilmişti.

Kritik önemdeki bu operasyonlarla TSK içinde bugüne kadar tespit edilememiş kriptoların ortaya çıkmasını sağlamıştı. Ancak gözaltına alınanların yarıdan fazlasının serbest bırakılması dikkat çekmişti.

Hürriyet yazarı Nedim Şener, bugünkü köşesinde bu soruyu gündeme getirdi.

Şener’in yazısının satır başları şöyle:

“Geçen hafta, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TSK’ya sızmış 181’i muvazzaf olmak üzere 191 FETÖ mensubuna yönelik bir operasyon yapıldı.

Operasyonun hedefi, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nun 2005, 2011 ve 2012 yılları mülakat sınavını, “avantajlı kodlama” adı verilen şifrelenmiş aday numaraları ile geçen FETÖ mensubu astsubaylardı.

Bunlardan 183’ü yakalandı. Biri başka suçtan tutuklu yedi şüpheli de firariydi. Gözaltına alınanlardan ikisi sağlık nedeniyle Emniyet’ten, dördü de itirafçı olduğu için savcılık tarafından serbest bırakıldı. 74’ü FETÖ üyesi olmaktan tutuklandı.

Dikkatimi çeken ayrıntı şu oldu: TSK’daki FETÖ operasyonlarında gözaltına alınanlardan çoğu serbest kalırken ilk kez daha azı tutuklandı.

Rakamlarla anlatayım: Gözaltına alınan 183 kişiden 4’ü etkin pişmanlıktan yararlanıp serbest kalırken, mahkeme hakkında aynı iddialar bulunan 74 kişiyi tutuklayıp, 103 kişiyi serbest bıraktı. Eğer aynı iddia ile gözaltına alındılarsa, neden bir kısmı tutuklanırken diğer kısmı serbest bırakıldı?

Size de tuhaf gelmedi mi?

Avantajlı kodlama” ile ilgili elde edilen bilgiler, TSK’ya sızmış FETÖ mensuplarının belirlenmesinde, “Bylock”, “FETÖMETRE” ve “ankesörlü hat” kadar önemli görülüyor. ByLock, FETÖMETRE ve ankesörlü hat araştırmaları ile “TSK içindeki kripto FETÖ mensupları” tespit edildi.

Avantajlı kodlama” adı verilen “şifrelenmiş aday numarası” ile askeri okullara yerleştirilenlere ilişkin araştırma, inceleme ve soruşturmalarla “TSK içinde FETÖ’nün kriptosunun kriptosu” tespit ediliyor. Yani bugüne kadar hiç belirlenmemiş FETÖ’cüleri ortaya çıkarıyor…

(…) Haklarında işlem yapılmayan 639 kişinin FETÖ’nün sivil mahrem imamlarıyla “ankesörlü hat” üzerinden iletişim kurduğu belirlendi. Yani, “avantajlı kodlama” adı verilen aday numarası üzerinden şifreleme ile FETÖ’cüler hakkındaki diğer bulgular örtüşüyor.

Belki bir gün tıpkı “ByLock” gibi “ankesörlü hat” gibi, “avantajlı kodlama” da Yargıtay kararı ile FETÖ üyeliği için hukuki bir kriter olacak.

Hal böyleyken, bu yöntemle askeri okullara girmiş birileri tutuklanırken diğerleri neden serbest bırakılıyor?”