Kritik uyarı: Taşıyıcıların 250 bini İstanbul’da

Enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, katıldığı canlı yayında 'Açıklanan vakaların yüzde 60'ı İstanbul'daydı, dolayısıyla bu hastalığın taşıyıcılarının 250 bini İstanbul'da' dedi.

Kritik uyarı: Taşıyıcıların 250 bini İstanbul’da

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan CNN Türk’te Hande Fırat’ın sunduğu Gece Görüşü programına katıldı.

‘SALGININ 3. EVRESİNDE CİDDİ PROBLEMLER YAŞAYACAĞIZ’

Salgını 5 evreye ayırdığını belirten Ceyhan, Türkiye’nin ilk iki evreyi geçtiğini söyledi. Ceyhan, “Salgının en kritik noktası 3. evre. 4. evre olan kontrollü sosyal hayata geçene kadar ciddi problemler yaşayacağımız evre 3. evredir. Çünkü hiç bir tecrübemiz yok” dedi.

‘TANI KOYULMAMIŞ VİRÜS TAŞIYICISI 400 BİN’

“Türkiye’de 40 bin civarında tanı koyulmuş aktif virüs taşıyan insanımız var” diyen Ceyhan, “Tanı koyulmamış virüs taşıyan insan sayımız bunun 10 katı bir seviyede yani 400 bin civarında” ifadelerini kullandı.

‘İSTANBUL’DA HER 100 KİŞİDEN 1,5’İ BU VİRÜSÜ BİLMEDEN TAŞIYOR’

İstanbul’daki vaka sayısına dikkat çeken Ceyhan, şunları kaydetti:

“Açıklanan vakaların yüzde 60’ı İstanbul’daydı, dolayısıyla bu hastalığın taşıyıcılarının 250 bini İstanbul’da. Bunu nüfusuna böldüğümüz zaman her 100 kişiden 1 buçuğu bu virüsü bilmeden taşıyor. AVM’yi düşünürseniz, 500 kişi olsa en az 7-8 tanesi bu virüsü taşıyor ve taşıdığından haberi yok. Bir de maske takmamış, ya da maskeyi düzgün takmamışlar var. Siz düzgün taksanız da yüzde 30 sizi koruyor.”