Kuaför mühürleten Gamze İlgezdi, işsiz kalan sanat emekçilerini Meclis gündemine taşıdı

Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde çalışan sanat emekçilerinin işten çıkarıldığını açıklayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, bu emekçilerin açtığı davalarda işe iade kararları aldığını belirtti. Akıllara İlgezdi'nin kuaför mühürletme girişimi geldi.

Kuaför mühürleten Gamze İlgezdi, işsiz kalan sanat emekçilerini Meclis gündemine taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, bu yılın başında Anayasa Mahkemesi’nin de iptal ettiği güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi’nden işten atılan sözleşmeli sanat emekçilerinin durumunu Meclis gündemine taşıdı. CHP’li İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği soru önergesinde, şu ifadeleri kullandı: “Yaşanan hukuksuzluklar ile ilgili dava açan kültür sanat emekçilerini bir kısmı yürütmeyi durdurma kararı alarak işe dönmeye hak kazandılar. Ancak sanat kurumlarının başındaki yöneticiler mahkeme kararlarını uygulamamaya çalışmakta, hakları olan yıllık sözleşmeler yerine aylık ya da 6 aylık sözleşme yapılmaktadır. Bu hukuksuzluğa son verin.”

Sanat emekçilerinin mağduriyetine örnek de veren İlgezdi, bu örneği şöyle anlattı: Yılın başında işten atılan Devlet Tiyatrosunda 8 yıldır çalışan Lütfü Subaşıgülle mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı aldı. Devlet Tiyatrosu ise yıllık sözleşme yerine aylık sözleşme yaptı ve 1 ay sonra Subaşıgülle’yi tekrar işten çıkardı. Bakanlık ve bağlı kurumlar mahkeme kararlarına karşı geliyor. Yıllarca kurumlarına emek vermiş sanatçıları, çalışanları işten atarak neyi amaçlıyorlar.”

KUAFÖR MÜHÜRLETİP ONLARCA ÇALIŞANI ZORA SOKMUŞTU

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin eşi Gamze Akkuş İlgezdi, yerel seçim sürecinde kuaförde sıra beklemek istemeyince diğer müşterilerle tartışmıştı. Tartışma sonrası kuaför dükkânına belediye ekipleri gelerek, ‘Dükkânın bir bölümün kaçak olduğunu’ söyledi ve yıktı. Bu da yetmedi, yıkımın ardından kuaför salonu mühürlendi. Onlarca emekçinin ekmek yediği dükkân mühürlendi. Veryansın TV'nin gündeme getirdiği gelişme sonrası tepkiler üzerine kuaför tekrar açılmıştı.