Kulis haber: Demirören medyadan çekiliyor mu?

İş dünyasında bu iddia konuşuluyor. Demirören Grubu'nun medya alanında çok zorlandığı, ekonomik olarak da holdingin çok yıprandığı, grubun bunun için böyle bir yol izleyeceği konuşuluyor. Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, Demirören’in medya kuruluşlarını elinden çıkarmak için Katar’la iş yapabileceği, kuruluşları Katar’a satabileceği konuşuluyor.

Kulis haber: Demirören medyadan çekiliyor mu?

VERYANSIN TV

Demirören Grubu, Nisan 2018’de 916 milyon dolara Hürriyet, Posta, Fanatik gazeteleriyle Kanal D ve CNN Türk televizyonlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda yayın kuruluşunun sahibi olmuştu.

Doğan Grubu sahibi olduğu Doğan Gazetecilik, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık, Doğan TV Holding, Doğan Haber Ajansı, Doğan Dağıtım Satış Pazarlama, Doğan İnternet Yayıncılığı ve Yatırım, Doğan Media International GmbH ve Mozaik İletişim Hizmetleri’ndeki paylarının tamamını 916 milyon dolara Demirören Grubu’na devretmişti.

Hükümet basını haline gelen, birçok değişiklik yaşanan gazete ve televizyonlara vatandaşların güveninin oldukça azaldığı ortaya çıkmıştı.

Şimdi de yepyeni bir iddia konuşuluyor. Demirören grubunun bu medya kuruluşlarını çok da almak istemediği ancak iktidarın zorlamasıyla almak zorunda kaldığı iddiaları ortaya atılmıştı.

Edinilen bilgilere göre, Demirören’in medyayı yürütmekte zorlandığı, bu kuruluşların ekonomik olarak büyük bir yük olduğu bundan dolayı elden çıkarmak istediğini, bunun için de bu konuda ilgili kişilere bu talebi ilettiği konuşuluyor.

İş dünyasında ve holding içerisinde konuşulanlara göre, Demirören’in bir süredir bu konuyu düşündüğü, çıkış için bir çözüm aradığı bunun için de gözünü Katar’a diktiği belirtiliyor.

Daha önce Digitürk’ü alan Katar’ın Demirören grubuna ait kanal ve gazeteleri alıp almayacağı merak konusu.

Demirören’in satışta çok istekli olduğu ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu konuda ne diyeceği merak konusu.

Erdoğan’ın koronavirüs sonrası ilk ziyareti de Katar’a yapması dikkat çekmişti.

Demirören grubuna ait ajanlar, gazeteler, televizyonlar ve radyolar şöyle: Demirören Haber Ajansı, Milliyet, Hürriyet, Posta, Hürriyet Daily News, Fanatik, Kanal D, CNN Türk, Teve 2, Dream Tv, D-Smart, Radyo D, CNN Türk Radyo, Euro D.

MART AYINDA KAP’A AÇIKLAMA

Mart ayında da Demirören Grubunu’nun elinde bulunan Hürriyet, Kanal D, CNN Türk gibi yayın kuruluşlarını bütün olarak Turkuvaz Medya’ya satacağı iddiası gündeme gelmişti.

Haberler üzerine Demirören’den Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

“Son günlerde basında yer alan Şirketimiz de dahil olmak üzere Demirören Medya Grubu’nun el değiştireceğine ilişkin iddialar hiçbir surette gerçeği yansıtmamaktadır. İşbu özel durum açıklaması, Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 9. maddesi uyarınca yapılmıştır.”