Kulisler hareketlendi… İşte AKP’nin ‘2027’ planı

AKP'de Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa gereği üçüncü defa aday olabilmesinin yolunun açılması için, seçim kararının Meclis tarafından alınmasına dair senaryolar tartışılıyor. AKP kurmayları “Seçimlerin yenilenmesi gündeme gelirse, muhalefetin de destek vereceğini düşünüyoruz" görüşünü savunuyor.

featured

Anayasaya göre Cumhurbaşkanı’nın ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi hâlinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabiliyor. Meclis’te seçimlerin yenilenmesi kararı için üye tam sayısının beşte üç (360 milletvekili) çoğunluğu gerekiyor.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, AKP’de Erdoğan’ın yeniden adaylığı konusunda henüz partinin karar organlarında bir görüşme yapılmadı. Ancak, partinin kurmayları seçimlerin yenilenmesi kararının Meclis tarafından alınabilmesi formülünün 2027 yılında gündeme getirilebileceğini kaydediyor. AKP’de tartışılan formüle göre, 2028 Mayıs’ta yapılması gereken seçimlerden bir yıl önce, TBMM’nin seçimlerin yenilenmesi kararı alabilmesi için AKP ve MHP imzasıyla bir teklif getirilecek.

AKP kurmayları “Seçimlerin yenilenmesi gündeme gelirse, muhalefetin de destek vereceğini düşünüyoruz. Seçimden kaçamazlar, kaçarlarsa halkın karşısına çıkamazlar” görüşünü savunuyor. Cumhur İttifakı’nın sandalye sayısı seçimlerin yenilenmesi kararının alınmasına yetmiyor. Muhalefet cephesinde ise şimdilik bu formüle destek verilmesi mümkün görülmüyor. AK Parti yöneticileri, yerel seçim sonuçlarının muhalefet cephesinde ‘Çok şeyi değiştireceğini’ bu sebeple 2027 yılına gelindiğinde Meclis’ten bir erken seçim kararının çıkmasının mümkün olabileceğini düşünüyor.

‘TÜM PARTİLERE VE STK’LARA YENİ ANAYASA KONUSUNDA ÇAĞRI YAPILACAK’

Öte yandan, Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan da bugünkü yazısında konuya ilişkin şu bilgileri aktardı:

“Ara sıra gündeme bir girip, bir çıkan diğer konu ise yeni Anayasa. İktidarın ihtiyacına göre gündemin aralarına serpiştiriliyor. Bu konuda TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş başrol olmak istiyor. Genel olarak inisiyatif almaktan kaçan Kurtulmuş, tüm partilere ve STK’lara yeni anayasa konusunda çağrı yapacak ve varsa önerilerini isteyecek. AKP’liler, diğer yandan partileri ziyaret ederek yeni anayasa çağrısı yapmayı planlıyorlar. Parti kurmayları, “Tüm bu öneriler toplandıktan sonra ortaya ortak bir metin çıkmasını hedefliyoruz. Ortak öneriler bir araya getirilecek ve anayasa değişikliği metni hazırlanacak” iddiasındalar. Yeni anayasanın en fazla 100 maddeden oluşması, ikincil mevzuat konusu olabilecek düzenlemelerin anayasa dışına bırakılması planlanıyor. Gerçekleşmesi hayal gibi görünen yeni anayasa, biz gazetecilerin onlarca kez yazacağı bir konu olmaya devam edecek gibi…”

Kulisler hareketlendi… İşte AKP’nin ‘2027’ planı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Muhalefet AKP ve MHP nin oyununa gelmemesi gerekir. Buna DEM partide dahildir. Bu Erdoğan ve bu AKPden bu millet bikti. Bunlar ulkeyi mahv ettiler.
    Bunların bu ulkeyi daha fazla tahrip etmelerine izin verilmemeli.
    Ikinci, Anayasa degisikligine gelincez. Bugunku bu Meclis ile Anayasa yapilmaz. Yapilsa bilem mevcut Anayasadan cok daha kotu birsey cikar. Zaten bunların amacı Demokratik filan Anayasa değil. Amaçları o ilk dört maddeyi değiştirmek. Burada DEM partisine büyük gorev düşüyor. Umarım Ülkenin ve Turk milletinin çıkarını düşünürler, kendi siyasi cikarlarindan once.
    Ilinciside Davutoğlu ve Babacanin partileri. Inanmak istiyoruz ki sizde AKP ve MHP nin oyununa gelmez, Anayasa değişikliği için destek vermezsiniz. Bu Mecliste ki yobazlarla, tarikatlarla Anayasa yapilmaz. Hele hele Erdoğan zihniyeti ile hiç yapilmaz. Samimi olsaydi bogaz bagi ile insanlari katledenleri Meclise taşımazdı. Bahçeli ve MHP zaten konuşmaya gerek yok, onlar bir stepne. Erdoğan istediginde basiyor gereğini aliyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!