Külliye’den ‘Tekalifi Milliye’ açıklaması… Ek vergiler gelecek mi?

Fatih Portakal'ın mesajlarıyla alevlenen 'Tekalifi Milliye' tartışmasına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı. Oktay, 'Böyle bir vergi veya ek çalışmamız kesinlikle söz konusu değil' dedi.

Külliye’den ‘Tekalifi Milliye’ açıklaması… Ek vergiler gelecek mi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın koronavirüse karşı başlatılan kampanyayı Kurtuluş Savaşı döneminde 1921’de çıkarılan Tekalifi Milliye Emirleri’ne benzetmesi farklı yorumlayanlara neden olmuştu.

En son FOX Tv sunucusu Fatih Portakal‘ın yorumu farklı bir gündem yarattı.

Portakal Twitter hesabından, “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” mesajı paylaşmıştı.

Bunun üzerine önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sunucu Fatih Portakal hakkında, sosyal medyadan bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler paylaştığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

KÜLLİYE’DEN AÇIKLAMA

Tartışmayla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan açıklamalar geldi. Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Oktay, “Böyle bir vergi veya ek çalışmamız kesinlikle söz konusu değil” dedi.

Oktay şöyle konuştu: “Yaptığımız çalışmanın yeni bir vergi sistemiyle ilgisi yok, böyle bir çalışmamız hiç olmadı. Bakanlar Kurulu’na sunulan çalışmamız ise bugüne kadar koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerde ortaya çıkan yasal boşlukların doldurulmasına yönelik. Örneğin, derneklerin genel kurulları iptal edilmiş, ileri tarihe ötelenmiş. Bunun bir yasal şarta bağlanması gerekiyor. Sözleşmeler konusu var, bazı işlemlerin uzaktan yapılabilmesine imkan tanıyan düzenlemeler var. Ödemelerin elektronik ortamda yapılması gibi, yine gecikme faizlerinin durumu var, beyanname verme gibi birçok konu var. Bunların hepsinin yasal boşluğu varsa onların doldurulması ve düzenlemesine ilişkin bir çalışma. Bunun ötesinde bir durum değil.”

Koronavirüs salgınına karşı alınacak tedbirler kapsamında alınan kararların yasal şekle dönüştürülmesine yönelik bir çalışmaları olduğunu da belirten Oktay, “Böyle bir vergi veya ek çalışmamız kesinlikle söz konusu değil” dedi.