Kur'an ayetleri hakkındaki sözleri tartışma yaratan İlahiyatçı Mustafa Öztürk'ten yeni hamle

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Prof. Dr. Mustafa Öztürk Kuran'daki bazı ayetlerle ilgili fikrini belirtmesi üzerine bazı kesimlerin yoğun eleştirisini alınca emekliliğini istedi.

Kur'an ayetleri hakkındaki sözleri tartışma yaratan İlahiyatçı Mustafa Öztürk'ten yeni hamle

İlahiyatçı Mustafa Öztürk, sosyal medya hesabından dekanlığa yönelik, "Emekliliğimi talep ediyorum. Bu konuda gereken işlemlerin yapılmasını saygılarımla arz ederim" ifadelerini içeren bir belge paylaştı.

Öztürk, paylaşımına ilişkin değerlendirmesinde ise "Bugün itibariyle akademiye, akademisyenliğe ve ilahiyat alemine veda ediyorum. Artık yeter. Benden bu kadar" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU
 
Prof. Öztürk'ün sosyal medyada paylaşılan ve kesildiği savunulan videodaki ifadeleri tartışılmıştı.

Söz konusu videoda Öztürk'ün, "Kur'an 23 sene Velid bin Mugire aşağı Asbil Vahil yukarı deyip bütün kadrajını Hicaz-Taif-Medine'ye sıkıştırmış. İnsanlığa son söyleyeceği sözün çapı oradaki 3-5 lavuk müşrik. Ve o müşriğe Kur'an'da öyle küfürler var ki. Hem ‘kel’ hem ‘fodul' ve 'piç' ifadesi kullanılıyor. Bu Allah dili olabilir mi? İnsani dil olamaz mı? Olabilir. Yanmış canı. Feverandır. Olabilir" ifadeleri duyuluyor.

Muhafazakar camiada Öztürk’ün kullandığı ifadeleri tepki çekti. Öztürk’ün ihraç edilmesini isteyen isimler sosyal medyada kampanya başlattı.

Bazı isimler ise videonun kesildiğini savundu ve Öztürk'e destek oldu.