Kurbanlık ineğe eziyet: Traktörün arkasına bağlayarak götürdü

Sivas'ta, kurbanlık ineği traktör ile asarak taşıyan ve bir sürücü tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülenen Y.G. (54), tepkilere neden oldu. İhbar üzerine Y.G.'ye sadece tutanak tutuldu.

Kurbanlık ineğe eziyet: Traktörün arkasına bağlayarak götürdü
Kurbanlık ineğe eziyet: Traktörün arkasına bağlayarak götürdü

Olay, saat 10.30 sıralarında merkeze bağlı Beypınar köyünde meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen bir sürücü, Beypınar köyü yolunda kurbanlık ineği traktörün arkasına asarak ilerleyen traktör sürücüsünü cep telefonu kamerasıyla görüntüledi. Sürücü çektiği görüntülerle sosyal medya üzerinden valiliğe ihbarda bulundu. İhbarın ardından çalışma başlatan ekipler hayvanı traktörün arkasına asarak götürenin Y.G. olduğunu belirledi. Y.G. hakkında 5199 Sayılı Kanuna Muhalefet etmek suçundan tutanak tutuldu. Tutanak gerekli idari işlemin yapılması için Sivas Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'ne gönderildi.

Cumhuriyet yazarı olan ve hayvan hakları savunuculuğu yapan Zülal Kalkandelen, görüntüleri kişisel sosyal medya hesabından paylaşarak yapılan işkenceye sert bir şekilde tepki gösterdi. "Burası Türkiye! Bu ilkelliği sorgulayın, bu vahşeti kabul etmeyin!" diyen Kalkandelen, şu ifadeleri kullandı:

"İhbar etsem ne yapılacak? Hayvanlara yapılan işkencelerin karşılığını misliyle çeksin insan... UTANIYORUM"

VALİ: KABUL EDİLEMEZ GÖRÜNTÜ

Hayvanın traktör arkasında götürülmesi sosyal medyada da büyük tepki gördü. Sosyal medya üzerinden Vali Salih Ayhan görüntüleri paylaşarak, "Sosyal medya üzerinden bizlere yansıyan bu kabul edilemez görüntünün faili tespit edilmiş olup, gerekli cezai işlemler uygulanmıştır. Hiçbir aklın ve vicdanın sindiremeyeceği bu görüntülerin yaşanmaması için hassasiyetle konuyu bizlere ulaştıran vatandaşımıza teşekkür ediyoruz" dedi.