‘Kürdistan’ maskeli belediye başkanı! Sorsan haritada Türkiye’yi gösteremez ama….

ABD'de Kovid-19 partilerinde patlama yaşandığı öğrenildi. Amaç, Kovid-19 hastalarıyla bir araya gelerek virüse yakalanıp, atlatma sürecini hızlandırmak! Öte yandan basın toplantısında sözde 'Kürdistan' maskesi takan Nashville Belediye Başkanı John Cooper için 'Haritada sorsan Türkiye'yi gösteremez' yorumu geldi.

‘Kürdistan’ maskeli belediye başkanı! Sorsan haritada Türkiye’yi gösteremez ama….

Yeni tip koronavirüs vakalarının en yüksek olduğu ve ölü sayısının giderek arttığı ABD’de, son dönemde bazı eyaletlerde “Kovid-19 partileri”nin yayılmaya başlamasına tepkiler büyüyor. Özellikle Washington, Kentucky, Kaliforniya gibi eyaletlerde yapılan partilerde, virüs taşımayanların amacının, Kovid-19 hastalarıyla bir araya gelerek “virüse yakalanıp, atlatma sürecini hızlandırmak” olduğu ortaya çıktı.

ABD’de yaşayan Ali Çınar’ın aktardığına göre, birçok resmi yetkili, bu partileri yapanlara uyarı mesajları yollarken, bazı temsilciler, katılımcıların virüsü kasten yaymak istediklerine dair bir kanıta rastlanmadığını belirtiyor. İşin ilginç yanı, geçmişte bazı aileler çocuklarını “su çiçeği partileri”ne götürerek, onların su çiçeği geçirenlerle temas etmelerinin “bağışıklık geliştirmek için iyi bir yöntem olacağı” fikrine inanmıştı.
Toplum sağlığını da tehlikeye atan bu tarz grupların varlığı pek şaşırtıcı değil tabii. Zira, havaların ısınmasıyla birlikte büyük şehirlerde maskesiz ve toplu halde gezen kalabalık gruplar görmeye başladık ki; bu da iyiye işaret değil…

SÖZDE ‘KÜRDİSTAN’ MASKELİ BAŞKAN

Bu arada yaklaşık 18 bin Kürt kökenli kişinin yaşadığı Nashville’de, Belediye Başkanı John Cooper, Kovid-19’la ilgili basın toplantılarından birinde, üzerinde sözde Kürdistan bayrağı bulunan bir maske takarak gündeme oturdu. Sağlıkla ilgili konuları bile politize etmeyi seven Cooper, Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği “Barış Pınarı Harekatı”na karşı çıkarak, PKK-YPG gruplarının protestolarına da eşlik etmişti. Cooper, şehrindeki Kore Savaşı Anıt Köprüsü’nü ve adliye binasını sözde Kürdistan renkleriyle aydınlatmıştı. Bu konuda görüş almak ve tepkimizi belirtmek için Belediye Başkanı’nın ofisini aradığımızda ise “beklediğimiz gibi” dönüş olmadı.

ABD’de politik kaygılarla, seçmenine şirinlik yapmak amacıyla bu şekilde davranan politikacıların sayısı bir hayli fazla. Ama “Türkiye’nin yerini biliyor musun?” diye sorsanız, inanın birçoğu hala ülkemizin yerini harita üzerinden gösterebilecek durumda değil.