‘Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldü’ kışkırtmasında gerçek ortaya çıktı

Ankara Valiliği, 20 yaşındaki Barış Çakan'ın Kürtçe müzik dinlediği iddiasıysla saldırıya uğrayarak öldürüldüğüne ilişkin sosyal medyada yayılan haberler üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, 'İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır' denildi. Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

‘Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldü’ kışkırtmasında gerçek ortaya çıktı

Ankara Valiliği’nden Barış Çakan’ın ölümüne ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“31.05.2020 Pazar günü akşam saatlerinde meydana gelen, bıçakla adam öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddiaların paylaşıldığı müşahede edilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B. A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir.

Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır.”

Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

GEORGE FLOYD BENZETMESİ ELLERİNDE PATLADI

Barış Çakan’ın ölümüyle ilgili sosyal medyada özellikle PKK ve FETÖ’ye yakın hesapların ‘Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldü’ yalanını yaymaları dikkat çekti.