Kütüphanelerden 7 bin kitap çalan hırsızın cezası

İskoçya'daki üç farklı üniversitenin kütüphanelerinden 7 bini aşkın kitap çalan hırsızın cezası belli oldu.

Kütüphanelerden 7 bin kitap çalan hırsızın cezası

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’daki üç üniversiteden 7 binden fazla kitap çaldıktan sonra, kitapların tamamını satma fırsatı bulamadan yakalanan hırsız 25 ay hapis cezasına çarptırıldı.

28 yaşındaki Darren Barr’ın şimdiye dek ders kitaplarını çevrimiçi kitap pazarları WeBuyBooks, Ziffit ve Zapper gibi mecralar aracılığıyla satarak 30000 sterlinden fazla para kazandığına inanılıyor.

Ekim 2017’den itibaren 11 ay süren hırsızlıklar boyunca, Barr’ın Napier Üniversitesi’nden binlerce ders kitabı ve Edinburgh ve Heriot-Watt üniversitelerinden yüzlerce kitap çaldığı tahmin ediliyor.  

Barr’ın hırsızlığı, Napier’deki doktora öğrencisinin üniversite kütüphanesinden ders kitapları ödünç almaya çalıştığı ancak hiçbirinin kütüphanede olmadığı fark edilince ortaya çıktı. Doktora öğrencisi aradığı kitapları WeBuyBooks üzerinden satın aldı ve ikisinin de Napier Kütüphanesi kaynaklı olduğunu keşfetti.

Ceza Soruşturma Dairesi’nden D.S. Dougal Begg, bu eylemlerin üniversiteleri için hatırlayabildiği en çılgınca ve kıymetli hırsızlıklardan biri olduğunu söyledi. Begg, hırsızın çaldığı kitapları satması sonucu elde ettiği para miktarını ise afallatıcı buldu.

Begg, Napier Üniversitesi’ndeki çalışanların eksik stoklar hakkında endişelerini dile getirmeseydi, hırsızlığı asla çözemeyeceklerini ve kurumlardan çok daha büyük miktarlarda kitap çalınabileceğini de söyledi.