KYK öğrenim kredisi borçları silinecek mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘vergi affı’ geleceği yönündeki söylentilere yanıt vermesi akıllara KYK borçları için de bir çalışma var mı sorusunu getirdi. Detaylar haberimizde...

KYK öğrenim kredisi borçları silinecek mi?

Geçtiğimiz haftalarda konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Berat Albayrak, borçlar çalışması yapıldığını ifade etti.

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

KYK borçlarının silinmesi için bazı iddialar hala gündemde yerini koruyor. Bu iddialardan ilki KYK öğrenim kredisi borçlarının tamamının silinmesi, kredi alanların kredilerinin bursa dönüştürülmesi, bundan sonraki tüm başvuruların burs olarak sağlanması. İkinci iddia ise KYK öğrenim kredisi için sadece faizlerin silinmesi ve anapara ödemelerinin uzun esnek ödeme seçenekleri ile ödenmesi. Kredi alanlarında sadece ana para ödemesi yapması.

Açıklamasında vergi affı iddialarına da değinen Bakan Albayrak şunları söyledi;

*Son dönem yine bir şey atmışlar. Duydum. ‘Sayın Bakanım, vergi affı geliyor.’ Nereden çıktı ya? Biz iktidara geldik vergi affı yok. Amaç ne?

*Yalan haberle ahlaklı bir şekilde vergi disiplini oturmaya başlayan vatandaşa ne yapmaya çalışmak? Zaten vergi affı geliyor, vergi ödemeyelim.

*Yok, biz ne dedik. Vergi affı yok. Yapılandırmalar var, sıkıntıda olanlara destek var, baktılar ocak vergi rakamları iyi geliyor, şubat da fena değil, bunların bütçe performansı iyi gidiyor, oradan nasıl sekteye vururuz?

*Sabahtan akşama yalan. Kağıt sallıyor, onu bunu diyor. Yok. ‘Bu çerçevede aflar dönemi bitti’ demiştik. Ben buradan, birinci ağızdan, birilerinin yalanına kanmama noktasından bunu da söyleyeyim.