Laf atanın yanına bırakmadı… Genç kadının tacizciyi yenen hukuk mücadelesi

Kendisine arabadan laf atan şahsın peşini bırakmayan üniversite öğrencisi Gamze G., 10 ay süren hukuk mücadelesini kazanarak şüpheliyi mahkûm ettirdi. 'Laf atmanın bile bir cezası olduğunu' gösteren emsal bir karar çıkmasını sağlayan genç kadın, 'Bir gün arabadan bir kadına laf atıp hiçbir şey olmamış gibi hayatınıza devam ederken kendinizi duruşma salonunda bulabilirsiniz' diye uyardı.

Laf atanın yanına bırakmadı… Genç kadının tacizciyi yenen hukuk mücadelesi

Kayseri‘de yaşadığı taciz olayını takipçileriyle paylaşan Gamze G.’nin başına gelenleri anlattığı tweetler sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Üniversite öğrencisi olan Gamze G., iki arkadaşıyla birlikte yolda yürürken yanlarından aracıyla geçen 27 yaşındaki M.B.’nin sözlü tacizine uğradı. ‘Kızlar ne yapıyorsunuz?’ dedikten sonra hakaret eden şahsın peşini bırakmayan genç kadın, dava açtı. 10 ay süren hukuk mücadelesi sonucu ‘laf atan’ şüpheli M.B., ‘basit cinsel taciz’ ve ‘hakaret’ suçundan adli para cezasına çarptırıldı.

 

‘SESSİZ KALMADIM, ŞİKÂYETÇİ OLDUM’

Emsal olacak karar alınmasını sağladığı için mutlu olduğunu ifade eden Gamze G., “Ben Türkiye’de yaşayan milyonlarca kadından sadece biriyim. Her gün taciz haberleri duyup, okurken bir gün bu benim de başıma geldi ve sokakta alkollü bir şahsın sözlü tacizine ve hakaretine uğradım. Herhangi bir cinsiyetin diğer bir cinsiyete yaptığı tacize sessiz kalmamak gerektiğini savunan biri olarak ben de sessiz kalmadım ve şahıstan şikayetçi oldum” dedi.

‘SANIK AVUKATI ‘MERCEDES’ MARKA ARABA DİKKATLERİNİ ÇEKMİŞ OLACAK Kİ İFTİRA ATTILAR DEDİ’

Gamze G. mahkeme günü sanık avukatının açıklamalarını şu şekilde aktardı: “Sanık avukatı hakkımızda ‘gece vakti orada olmaları eğlence ve sohbet ihtiyaçlarını karşıladıklarını ve arandıklarını göstermektedir’ dedi. Hatta bir de bunun üstüne ‘müvekkilimin Mercedes marka aracı dikkatlerini çekmiş olacak ki bu iftirayı atmışlardır’ bile dedi.”

‘BİR CEZASI OLDUĞUNU GÖSTERDİM’

Dava sürecinde psikolojik olarak çok yıprandığını anlatan genç kadın, “Evet böyle bir olay yaşanmıştı ama ‘davayı kazanabilecek miyim?’, ‘Başıma bir şey gelecek mi?’ gibi aklımı meşgul eden, beni yiyip bitiren birçok soru vardı. 10 ay sonunda tanıklar, kamera görüntüleri, polis tarafından tutulan tutanaklar derken biz haklı olduğumuzu ispat ettik ve ben 26.09.2019 tarihindeki duruşma salonundan kazanmış bir şekilde çıktım. Şahıs cinsel taciz ve hakaret olmak üzere 2 ayrı suçtan ceza almıştı” ifadelerini kullandı.

‘BİR SÜRÜ KADININ SESİ OLDUĞUMU FARK ETTİM’

Bu mutluluğunu sosyal medya aracılığı ile paylaştığını aktaran Gamze G., “Oradan gelen destek mesajlarıyla daha da gururlandım ve bir sürü kadının sesi olduğumu fark ettim. Bu tür olaylar gibi olaylar yaşayan bir sürü insan mesaj attı ve benden cesaret aldıklarını söylediler. Beni en çok mutlu eden şey ise kazandığım bu davanın emsal olarak gösterilecek olması. Ülkemizde ‘laf atmanın bile’ bir cezası olduğunu gösterdiğim için kendimle gurur duyuyorum” dedi.

‘BİR GÜN ARABADAN BİR KADINA LAF ATARSANIZ KENDİNİZİ DURUŞMA SALONUNDA BULABİLİRSİNİZ’

Gamze G., sosyal medyadan duyurdu olayla ilgili “Bir gün arabadan bir kadına laf atıp hiçbir şey olmamış gibi hayatınıza devam ederken kendinizi duruşma salonunda bulabilirsiniz. Ve asıl amacım bu olaylara maruz kalan kadınlarımıza susmamaları için örnek olması. Ne kadar çok insan duyarsa o kadar çok amacıma ulaşmış olacağım” diye yazdı.