Lavrov: Bağdadi ABD’nin bir buluşuydu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Trump'ın öldürüldüğünü duyurduğu IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'yle ilgili 'ABD'nin bir buluşuydu' dedi.

Lavrov: Bağdadi ABD’nin bir buluşuydu

Rus “Rossiya 24” kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Lavrov, IŞİD lideri Bağdadi’nin ölümü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Lavrov, “Bağdadi, ABD’nin bir buluşuydu. Savunma Bakanlığımız Bağdadi hakkında bir açıklama yaptı. Bu konuda daha fazla bilgi istiyoruz. Ordumuz ilave bulgular üzerinde çalışıyor ve ABD’nin (Bağdadi’nin ölümüyle ilgili) söylediklerinin çoğunu halen teyit edemiyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgal etmesinden sonra yaşananlara atıf yapan Lavrov, “IŞİD, Irak’taki yasa dışı işgal, Irak devletinin çökmesi ve Amerikalıların hapishanelerdeki aşırılıkçıları serbest bırakmasının ardından yükseldi. Dolayısıyla Amerikalılar, doğumunu sağladıkları birini ortadan kaldırmış oldular, eğer gerçekten yaptılarsa” şeklinde konuştu.

‘ABD, BEYAZ MİĞFERLER’E DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR’

Lavrov, ABD’nin Heyet Tahrir el Şam’ın kontrolündeki İdlib’de bulunan Beyaz Miğferler grubunu desteklemeye devam ettiğini ve bu nedenle her an kimyasal silah kullanılan yeni bir provokasyon yaşanabileceğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, pazar günü düzenlediği basın toplantısında, Bağdadi’nin, Suriye’nin İdlib kentinde bulunduğu evin altındaki ucu kapalı tünellerden birine girdikten sonra üzerindeki intihar yeleğini patlatarak yanındaki 3 çocukla öldüğünü açıklamıştı.

IŞİD ve Bağdadi gerçeği için tıklayınız…