Lavrov'dan Akdeniz'de 'ABD kışkırtması' uyarısı

Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Doğu Akdeniz’deki gerilimden endişe duyduklarını belirtti ve ABD’nin, ülkeleri birbirine karşı kışkırtmasından korktuklarını söyledi. Görüşmede Anastasiadis, Lavrov'a devlet nişanı verdi. Öte yandan Rusya'nın yayın organlarının Anastasiadis için "Kıbrıs Cumhurbaşkanı" ifadesini kullanması dikkat çekti.

Lavrov'dan Akdeniz'de 'ABD kışkırtması' uyarısı

ABD, Güney Kıbrıs'a uyguladığı 33 yıllık silah ambargosunu, Rus gemilerinin Güney Kıbrıs limanlarını kullanmaması şartıyla kaldırmıştı. Karar Moskova'yı rahatsız etmişti. 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde (GKRY) Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile yaptığı görüşmesinde, “Akdeniz’deki durum bizi endişelendiriyor. Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkiler bakımından, diyaloğun başlatılmasına yardım etmeye hazırız” dedi ve ekledi: “Söz konusu diyalog, pragmatik olmalı ve karşılıklı menfaatler ile çözüm arayışına dayanmalı. Adil ve uluslararası hukuka uygun bir çözüm bulunmalı.”

Görüşmeyi aktaran Sputnik'in Rum Kesimi'nden ısrarla "Kıbrıs Cumhuriyeti" ve Anatasiadis için de "Kıbrıs Cumhurbaşkanı" ifadesini kullanması dikkat çekti.

ABD KIŞKIRTMASINA DİKKAT

Bunun yanında Rusya Dışişleri Bakanı, Doğu Akdeniz’deki gerilim karşısında takındığı tavır konusunda ABD’yi de eleştirdi. ABD’nin, ‘ülkeleri birbirine karşı kıştırtmasının ve ‘bizimle olmayan, karşı taraftadır’ politikası izlemesinin, geri kalanları da bu yolu izlemek zorunda bırakmasının Moskova’yı endişelendirdiğini’ kaydetti.

Lavrov, “Uzlaşı aramak, menfaatlarde denge bulmak; dünyanın neresinde olursa olsun sorunların çözümlenmesi için yegane yol olmalıdır” vurgusunu yaptı.

GÖRÜŞMELER YENİDEN BAŞLAMALI

Rusya Dışişleri Bakanı Kıbrıs’ın içindeki sorunlara ilişkinse, “Birleşmiş Milletler’de alınan kararların uygulanmasını, (Kıbrıs Rum Kesimi ile Türk Kesimi) arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılmasını ve tamamlanmasını isteriz” ifadelerini kullandı.