Rusya, Fırat'ın doğusu için uyardı: Çok tehlikeli...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington’un bölücü terör örgütü PKK/PYD’ye verdiği desteğe ilişkin önemli mesajlar verdi. ABD’nin Kürtlerin ayrılıkçı eğilimlerini teşvik ettiğini söyleyen Lavrov, ‘Bildiğiniz gibi bu sorun sadece Suriye değil, Irak, İran ve Türkiye için de güncelliğini koruyor. Elbette, bu bölgede böyle oyunlar çok tehlikeli.’ ifadelerini kullandı. Rus bakan Libya’daki diyalog sürecine ilişkin de ‘Şimdi çok umut verici bir sona yaklaştığımızı düşünüyorum’ açıklaması yaptı.

Rusya, Fırat'ın doğusu için uyardı: Çok tehlikeli...

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Sputnik’e verdiği röportajda Suriye ve Libya’daki gelişmelere ilişkin mesajlar verdi. 

‘BÖLGE İÇİN SONUÇLAR FELAKET OLABİLİR’

ABD’nin bölücü terör örgütü PKK/PYD’ye verdiği desteğe ilişkin açıklamalar yapan Lavrov, ‘Fırat'ın doğusundaki durum endişe verici, orada yasadışı olarak konuşlanmış Amerikalı askerler maalesef, aslında Kürtleri hükümete karşı kışkırtarak, Kürtlerin hükümetle diyalog başlatma konusundaki doğal arzularını bastırarak Kürtlerin ayrılıkçı eğilimlerini açıkça teşvik ediyor. Ve elbette, hem Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından hem de ABD’nin bu tür eylemlerinin Kürt sorunu konusunda yol açtığı patlama riski açısından endişelere yol açıyor. Bildiğiniz gibi bu sorun sadece Suriye değil, Irak, İran ve Türkiye için de güncelliğini koruyor. Elbette, bu bölgede böyle oyunlar çok tehlikeli. Amerikalılar artık alışkanlıktan, yönetilebilir olacağını umuduyla, kaosu yaratmaya yönelik bu tür eylemleri gerçekleştiriyor. Onlar uzaktalar, bu onları pek kaygılandırmıyor, ama bu ayrılıkçılık eğilimleri ilerletmeye devam ederlerse bölge için sonuçlar felaket olabilir.’ ifadelerini kullandı. 

‘AĞIR İHAL’

Lavrov’un gündeminde ABD'li "Delta Crescent Energy LLC" şirketinin, PKK/PYD’nin çatı örgütü SDG ile imzaladığı petrol anlaşması da vardı. Rus bakan ‘Son zamanlarda, Suriye’nin doğusundaki bu yasadışı ABD grubunun Kürt yöneticileriyle imzaladığı ve Amerikan petrol şirketine bağımsız Suriye topraklarında petrol üretme izni veren anlaşma, akla gelebilecek tüm uluslararası hukuk ilkelerinin ağır ihlali.’ diye konuştu. 

‘UMUT VERİCİ BİR SONA YAKLAŞTIĞIMIZI GÖRÜYORUZ’

Lavrov Libya’da taraflar arasında başlatılan görüşmelere de değindi: 

‘Tobruk merkezli parlamentonun başkanı Sayın Saleh, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Serrac ile birlikte kalıcı ateşkes ve bu bağlamda, askeri sorunların çözümüne yönelik 5+5 formatındaki çalışmaları ve öncelikle Libya’nın doğal kaynaklarının adil bir şekilde kullanılması olmak üzere ekonomik meselelerle ilgili görüşmeleri yeniden başlatma çağrısı yaptı. Sayın Saleh, bu bağlamda sadece Trablusgarp ve Sirenayka değil, önceki görüşmelerde neredeyse hiç anılmayan ülkenin güneyindeki Fizan’ın da çıkarlarının dikkate alınması gerektiği yönünde çok önemli girişimde bulundu. Tüm bu fikirler şimdiden masada, taraflar arasındaki görüşmelerde gündeme geldi ve değerlendirildi. Fas’ta düzenlenen toplantı da iyi bir rol oynadı. Şimdi meslektaşlarımızla birlikte bu ortak çabaya katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Geçen günlerde, Ankara’da Türk meslektaşlarımızla görüşmelerimiz oldu. Mısır ve Fas’taki meslektaşlarımızla da görüşüyoruz. Şimdi çok umut verici bir sona yaklaştığımızı düşünüyorum, bu süreci aktif olarak desteklemeye ve çözüme katkıda bulunmaya çalışacağız.’