Levent Kırca anılıyor... ‘Atatürk'le kalın, cumhuriyetle kalın'

Sinema ve tiyatro dünyasının usta ismi Levent Kırca, vefatının 6. yılında anılıyor. Kırca, son mektubunda ‘Atatürk'le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşça kalın’ sözleriyle sevenlerine veda etmişti.

Levent Kırca anılıyor... ‘Atatürk'le kalın, cumhuriyetle kalın'

‘Olacak O Kadar’ isimli televizyon programıyla bir döneme damgasını vuran komedyen Levent Kırca’nın vefatının üzerinden 6 yıl geçti.

LEVENT KIRCA KİMDİR?

28 Eylül 1950 Samsun doğumlu olan Levent Kırca; komedyen, tiyatro ve sinema oyuncusu olarak tanınıyor. Bunun yanı sıra senaristlik ve yönetmenlik yaptı. 

33. Türkiye Hükûmeti’nde Kültür Bakanlığı’nın tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına 1998’de lâyık görülen sanatçının bu unvanı 63. Türkiye Hükûmeti tarafından geri alındı.

LEVENT KIRCA’NIN HAYAT HİKAYESİ

Kırca, sahneye ilk kez 1965’te Cüneyt Gökçer’in öğrencisi olarak Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çıkarken, 1966’da ‘Buzlar Çözülmeden’ oyununda sahne aldı.

Hemen ardından Orhan Erçin Tiyatrosu’nda tuluat ve ortaoyunu oynadı. Kırca, Vasıf Öngören sayesinde epik tiyatroyla tanıştı ve ‘Adam Adamdır’, ‘Asiye Nasıl Kurtulur?’, ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ oyunlarında rol aldı.

Kırca, Orhan Erçin Tiyatrosu, Maltepe Komedi Tiyatrosu, Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncuları’nda sahne alırken, 1968’de TRT’nin kurulmasıyla televizyona geçiş yaptı.

1978’DE SİNEMAYA ADIM ATTI

‘Oyun Treni’ programıyla şöhreti tadan Kırca, ‘Siz Olsaydınız ne Yapardınız?’, ‘Bu Oyun Nasıl Oynanmalı’ ve ‘Sağlık Olsun’ isimli programları yaptı. Sinemaya ilk adımını 1978’de ‘Taşı Toprağı Altın Şehir’ filmiyle attı. Kırca, ‘Ne Olacak Şimdi’, ‘Mavi Muammer’, ‘Ölürsün Gülmekten’ ve ‘Son’un da arasında bulunduğu yapımlarda oynadı.

Kırca, 1988’de TRT’de başladığı ‘Olacak O Kadar’ı özel televizyonlarda 21 yıl sürdürürken, ‘3 Baba Hasan’ ve ‘Ateşin Düştüğü Yer’ gibi müzikallere de imza attı. ‘Olacak O Kadar’da ‘Küçük Hüsamettin’, ‘Cevat Kelle’ ve ‘Bestami' gibi tiplemeleriyle daha çok tanınan Kırca, Arkadaş Kabare Tiyatrosu'nu ve ardından Levent Kırca Tiyatrosu’nu kurdu.

FETÖ KUMPASLARINA MEYDAN OKUDU

Levent Kırca Ergenekon tertibine, sanatçıların bir adım önünde durdu. Silivri zindanını sanatçı ve aydınlarla ziyaret ederek, tertibe tepkisini gösterdi. "Azınlık" ve "İçerdekiler" isimli tiyatro oyunlarıyla şehir şehir dolaştı tertipçilerle alay etti, zindandaki asker ve sivil aydınlara moral verdi. 2013 Haziran’ında ise barikatların en önündeydi.

AÇLIK GREVİ YAPMIŞTI

1998’de Işılay Saygın’ın verdiği bir demeçte’ “52 yaşındayım ve hala bakireyim’’ sözlerini ‘Olacak O Kadar’ programında ‘Deliksiz süzgeç’ benzetmesiyle kullanan Kırca’ya Saygın tarafından dava açıldı. Ve RTÜK’e şikayetle Kanal D’yi 1 günlüğüne kapatmış, Kırca da açlık grevi yapmıştı. Deniz Baykal’ın konuyu Meclis’i taşıyacağına söz vermesi üzerine açlık grevine son verdi.

Kırca yaşanılanlarla ilgili “Biz Genelkurmay Başkanı Karadayı’yı bile canlandırdık. Kendisi bizi arayıp tebrik etti. Benim yüzümden çalıştığım kanalın kapatılmasını hazmedemiyorum” dedi.

65 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Kırca’ya 2015’te karaciğer kanseri teşhisi koyuldu.12 Ekim 2015’te 65 yaşında hayatını kaybeden sanatçının cenazesi, bir gün sonra Levent Camisi’nde kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

LEVENT KIRCA’DAN SON MEKTUP

Levent Kırca ölümünden iki gün önce ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ aldığı törene hastaneden yazıp gönderdiği mektupta duygusal mesajlara yer vermişti. İstanbul'da devam eden tedavisi nedeniyle törene katılamayan Levent Kırca’nın yerine oğlu Oğulcan Kırca, babasının tören için yazdığı mektubu okumuştu.

Levent Kırca mektubunda şu sözlere yer verdi:

“1974’te TRT ile girdim hayatınıza. O günden bu yana bayağı bir zamanınızı aldım. 41 yıl… Teşekkür ederim size, anılarınızda bana yer açtığınız için. İki kardeş bir çorap yüzünden kavga edebilirler. Ama komşunun çocuğu sorun çıkardığında iki kardeş birlik olur. Hacısı, ateisti takımı gol attığında sarılır, ağlarlar. Düşman ülke sana savaş açtığında ülke birlik olur…

‘TOPRAĞIM DEDİĞİN ADAMIN HER İŞİNE KOŞARSIN’

Toprağım dediğin adamın her işine koşarsın. Memlekette yüzünü bile görmek istemediğin, başka şehirde canın, memleketlin olur. Toprak aynı toprak, biraz tozlu, biraz killi. Su aynı su, biraz berrak, biraz kireçli. İnsan olarak birbirimizi sahiplenmek, birleşebilmek için uzaylıların dünyayı istila etmesi mi gerekir?

Güzellikler paylaştıkça değerlenir, kötülükler çoğaldıkça kanıksanır. Güzel şeyler paylaşabildiysek sizinle, ne mutlu bana.

Dik durun… Adil olun, sabırlı olun, enerjinizin sirayet etmesine müsaade edin.

Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşça kalın.”

İşte Levent Kırca’nın tiyatro sahnesinden görüntüleri...