Liberal dayanışması… ‘Fetullah’ın flütü’nü yazan Altan için Erdoğan’dan ‘özgürlük’ istedi

Sabah yazarı Mehmet Barlas, 'Yetmez ama evetçi' liberallerin sembol ismi Ahmet Altan için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'tahliye' çağrısı yaptı. Altan, tahliyesinin ardından kaleme aldığı 'Selman'ın kağıttan flütü' başlıklı ilk yazısında Fetullah Gülen'in tutuklu yeğeni Selman Gülen'i yazmıştı.

Liberal dayanışması… ‘Fetullah’ın flütü’nü yazan Altan için Erdoğan’dan ‘özgürlük’ istedi

Geçen aylarda tahliye edilen Ahmet Altan, çıktıktan sonra kaleme aldığı ilk yazıda, “Selman’ın kağıttan flütü” başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Çok geçmeden Selman’ın Altan’la aynı koğuşta kalan Fetullah Gülen’in yeğeni Selman Gülen olduğu anlaşılmıştı.

Selman’ın kim olduğunu ifşa eden de yine örgütün önemli isimlerinden biri olan Ali Yurtsever‘di. Yurtsever’e Ekrem Dumanlı, Önder Aytaç gibi FETÖ’nün önemli isimleri açıktan çok sert tepki gösterdi.

Selman’ı deşifre eden FETÖ’cü örgütte kriz yarattı! O isim örgütün hedefinde…

Altan tahliyesinden kısa süre sonra tekrar tutuklanarak cezaevine kondu.

Sabah’ın liberal yazarlarından Mehmet Barlas, bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ahmet Altan’ın tahliyesini istedi.

Barlas’ın yazısının satır başları şöyle:

“(…) Şöyle bir düşününce tutuklanmamış pek az kişi tanıdığınızın farkına varıyorsunuz. Eski iki Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Süleyman Demirel gibi şimdiki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da tutuklanmadı mı? Erdoğan’ı Trakya’daki cezaevinde ziyaret ettiğimde “Bu da geçer” demiştim galiba…

Şimdi Çetin Altan aramızda yok. Oğlu Ahmet Altan ise cezaevinde. Bereket Mehmet Altan daha önce tahliye edildi. Eğer Kerime Altan ve Çetin Altan bugün yaşasalardı, evliliklerinin 71’inci yıldönümünü, her zaman olduğu gibi evlatlarıyla birlikte hep beraber kutlardık.

Sanırım coğrafyanın bize yazgı olarak sunduğu düşünce suçundan ötürü tutuklulukları, cezaevlerini falan bir noktada geride bırakmamızın zamanı geldi, geçiyor… Kendisi de bir şiir okudu diye cezaevine gönderilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sonunda bu reformu mutlaka yapacaktır.”