Liberal yazardan Akıncı’ya destek: Kıbrıslı Türkler ‘ana vatan’a itiraz etmeliymiş

Oya Baydar, Mustafa Akıncı'nın Türkiye'yi hedef alan sözlerine destek çıkarken 'gerçek Kıbrıslı Türklerin Türkiye'nin politikalarına karşı çıkması gerektiğini söyledi.

Liberal yazardan Akıncı’ya destek: Kıbrıslı Türkler ‘ana vatan’a itiraz etmeliymiş

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röportajda “Türkiye tarafından ilhak edilmenin korkunç bir senaryo olduğunu” savunmuştu. Tepkilere rağmen geri adım atmayan Akıncı, “Kıbrıs Türk´tür Türk kalacaktır’ siyaseti 1950’lerin sloganıdır” demişti. Akıncı’nın Türkiye düşmanlarını sevindiren sözlerine liberallerden destek geldi. Onlardan biri de T24 yazarı Oya Bardar. Baydar, bugünkü yazısında şunları yazdı:

AKP’nin Avrupa Birliği yoluna çıkmaya (kendini korumak için de olsa) niyetlendiği 2000’ler başında, Türkçü- milliyetçi, punduna getirebilirse ilhakçı zihniyet, bir ölçüde geriletilmiş görünüyordu. Kofi Annan’ın 2002’de sunduğu iki toplumlu bağımız Kıbrıs planı, taraflar arasında defalarca gitti geldi, Denktaş tarafından defalarca reddedildi. Son olarak, 2004’te planın görüşülmesi için rahatsızlığı ileri sürülen Denktaş yerine, onu temsilen İsviçre’ye giden Mümtaz Soysal’ın havaalanında “Planı imzalamamaya gidiyorum” deyişini televizyonlarda izledik….

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda bir süredir kimsenin bu açıklıkla telaffuz etmediği gerçekleri ve kaygılarını dile getirdi. Kaygılarının büyümesinin nedeni, Suriye’de olduğu gibi Doğu Akdeniz’de de çatışmacı politikalara angaje olan Türkiye’nin son günlerde Kuzey Kıbrıs’taki askerî varlığını daha da güçlendirme adımları atması. Kuzey Kıbrıs’a silah takviyesi ve bunun askerî varlıkla sınırlı kalmayıp siyasî alana da bütün ağırlığıyla yansıması.

Kıbrıs’ı biraz tanıyanlar, son 15 yıldır önce AKP-FETÖ işbirliği sonraları da Erdoğan iktidarı eliyle adanın görece özgürlükçü, laik kültürünün nasıl değiştirildiğini bilirler. Son on beş-yirmi yılın bütün olumsuzluklarının taşındığı yavru vatan, içinde yaşamakta olduğumuz “ana vatan”a benzetildi. Gerçek Kıbrıslı Türk’ün buna itirazı hem hakkı hem de görevidir.

Sayın Akıncı doğruları söyleme, gerçekleri açıklama ve hepimizi uyarma cesareti gösterdi. Ülkemizde yaşamakta olduğumuz güçlüklere, olumsuzluklara, içerde ve dışarda dağ gibi biriken sorunları yaratan politikalara karşıysak, Akıncı’ya sadece destek ve saygı borcumuz var.