Liberal yazardan Akıncı’ya destek: Kıbrıslı Türkler ‘ana vatan’a itiraz etmeliymiş

featured

Oya Baydar, Mustafa Akıncı’nın Türkiye’yi hedef alan sözlerine destek çıkarken ‘gerçek Kıbrıslı Türklerin Türkiye’nin politikalarına karşı çıkması gerektiğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röportajda “Türkiye tarafından ilhak edilmenin korkunç bir senaryo olduğunu” savunmuştu. Tepkilere rağmen geri adım atmayan Akıncı, “Kıbrıs Türk´tür Türk kalacaktır’ siyaseti 1950’lerin sloganıdır” demişti. Akıncı’nın Türkiye düşmanlarını sevindiren sözlerine liberallerden destek geldi. Onlardan biri de T24 yazarı Oya Bardar. Baydar, bugünkü yazısında şunları yazdı:

AKP’nin Avrupa Birliği yoluna çıkmaya (kendini korumak için de olsa) niyetlendiği 2000’ler başında, Türkçü- milliyetçi, punduna getirebilirse ilhakçı zihniyet, bir ölçüde geriletilmiş görünüyordu. Kofi Annan’ın 2002’de sunduğu iki toplumlu bağımız Kıbrıs planı, taraflar arasında defalarca gitti geldi, Denktaş tarafından defalarca reddedildi. Son olarak, 2004’te planın görüşülmesi için rahatsızlığı ileri sürülen Denktaş yerine, onu temsilen İsviçre’ye giden Mümtaz Soysal’ın havaalanında “Planı imzalamamaya gidiyorum” deyişini televizyonlarda izledik….

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs konusunda bir süredir kimsenin bu açıklıkla telaffuz etmediği gerçekleri ve kaygılarını dile getirdi. Kaygılarının büyümesinin nedeni, Suriye’de olduğu gibi Doğu Akdeniz’de de çatışmacı politikalara angaje olan Türkiye’nin son günlerde Kuzey Kıbrıs’taki askerî varlığını daha da güçlendirme adımları atması. Kuzey Kıbrıs’a silah takviyesi ve bunun askerî varlıkla sınırlı kalmayıp siyasî alana da bütün ağırlığıyla yansıması.

Kıbrıs’ı biraz tanıyanlar, son 15 yıldır önce AKP-FETÖ işbirliği sonraları da Erdoğan iktidarı eliyle adanın görece özgürlükçü, laik kültürünün nasıl değiştirildiğini bilirler. Son on beş-yirmi yılın bütün olumsuzluklarının taşındığı yavru vatan, içinde yaşamakta olduğumuz “ana vatan”a benzetildi. Gerçek Kıbrıslı Türk’ün buna itirazı hem hakkı hem de görevidir.

Sayın Akıncı doğruları söyleme, gerçekleri açıklama ve hepimizi uyarma cesareti gösterdi. Ülkemizde yaşamakta olduğumuz güçlüklere, olumsuzluklara, içerde ve dışarda dağ gibi biriken sorunları yaratan politikalara karşıysak, Akıncı’ya sadece destek ve saygı borcumuz var.

Liberal yazardan Akıncı’ya destek: Kıbrıslı Türkler ‘ana vatan’a itiraz etmeliymiş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 3 sene önce

  Kıbrıs halkı anavatana itiraz noktasında haklıdır, küçük bir şehir kadar nüfusu olan Kıbrıs insanı zor şartlarda yaşamaktadır, bu iktidar olmasaydı su bile gitmemişti daha gerçi bunlarda suyu para amaçlı getirdiler ayrı, nasıl tr içinde var ise orada da azınlık da olsa ayrılıkcılar var, onların ekmeğine baş süren yönetimler ve saçma sapan ideolojiler olagelmiştir, Kıbrıs insanının kendi aymazlıkları da abartılmayacak düzeydedir burnu kalkık, ukala kendini her şeyi bilen kişiler sanırlar da oyuna geldiklerini dahi bilmeden Abe yes anam derler…. Şu andaki durum Kıbrıs Türk halkının yararınadır, desteklemesi gereken taraf hakkını verecek ülke olan türkiye, türkiyeyi boşa çıkaracak hamleleri yapmayacak yegane topluluk Kıbrıs hakkıdır.

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  İşte aptallık ve körlük böyle bir şey. Dikkatle bakın. Kıbrıs’ı İngiltere üssü haline getirecek. İngiltere, Kıbrıs üzerinden bölgeye hakim olacak. Fakat yorumculardan tutun, yazarlarına kadar Kıbrıs’ı bu konu da destekleyen körler ve sağırlar var. İyi izleyin bunları…

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Bu utanmazın desteğine okkalı bir küfür ile cevap vermek gerekir ama Medaratör müsade etmez.

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Icimizdeki Rumlar telaslaniyorlar zira KKTC vatandaslari AB tarafindan kurulan tezgahi anladi ve secimde sandikta gereken cevabi verecek

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  Sosyalist maskesi takmış, liberal işbirlikçi alçaklar. Atlantikçi küresel ağalarının, çıkarları için tüm Dünya’yı kana boyadıklarını görmezler. Faşist EOKA nın katliamlarını görmezler. Bunların düşüklüklerini tanımlayacak kelime bulamıyorum. Kişiliğini satmış köpekler desem, köpeklere haksızlık olur.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!