Liberallerle yemeği savundu: Eski tartışmalar anlamlı değil

'Yetmez ama evetçi' olarak tanımlanan liberal yazarlarla yemek yediği için CHP lideri Kılıçdaroğlu eleştiriler almıştı. O yemeği savunan Kılıçdaroğlu, 'Bizim acil sorunumuz demokrasidir. Herkes özgürce yaşasın istiyoruz. Bu doğrultuda hareket ediyoruz' dedi.

Liberallerle yemeği savundu: Eski tartışmalar anlamlı değil

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bir dönem AKP’nin önemli müttefiki olan liberal isimlerle yediği yemek tartışma konusu olmuştu. Sözcü’den Deniz Zeyrek, gelen tepkileri Kılıçdaroğlu’na sordu.

Kılıçdaroğlu, buluşmaya gelen tepkilere şöyle yanıt verdi:

“Bizim tercih yapmamız gerek. Demokrasiden yana mı olacağız, otoriter rejimden mi? Ülkede bütün bu olumsuzluklar yaşanırken eski tartışmaları gündeme getirmek anlamlı değil. Bu nedenle bizim asıl gündemimiz geçmişte kimin ne hata yaptığı değil. CHP olarak bizim de hatalarımız olmuş. Bizim esas meselemiz şu anda demokrasiden, yargının bağımsızlığından, basının özgürlüğünden, demokrasiden yana olanların aynı tarafta olmasıdır. Kavgaymış, intikammış, ‘geçmişte bize destek vermedi, iktidarı destekledi’ymiş… Bu tür ayrışmaların tümü Erdoğan’ın işine gelir. Bizim acil sorunumuz demokrasidir. Herkes özgürce yaşasın istiyoruz. Bu doğrultuda hareket ediyoruz.”

DOĞU AKDENİZ’DE NE KAZANDIK?

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin dış politikadaki konumunu da değerlendirdi. Türkiye’nin dış politikada Mısır, İsrail ve Ortadoğu konusunda yaptığı yanlışlar nedeniyle çok kayıplar verdiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bu kayıpların başında da Doğu Akdeniz’deki haklarımız geliyor. Libya ile deniz anlaşması önemli, bu nedenle destekledik. Ancak Doğu Akdeniz’de durum ortada. ‘Gemileri gönderdik’ diyorlar. Gönderdiniz de ne oldu? Durum değişti mi? Ne elde ettin?” diye konuştu.

GİTTİ BERLİN’DE SİSİ’YLE YAN YANA GELDİ

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde Berlin’de yapılan Libya toplantısı da vardı. Erdoğan’ın Sisi ile aynı karede olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Berlin’e gitti, Sisi ile yan yana geldi. Daha önce de Esad yönetimi ile Moskova’da görüşmüştüler. Dış politikada bir aktör olarak değil, Amerika, Rusya gibi emperyal güçlerin yönlendirmesi ile hareket ediyorlar. Bizim uyarılarımızı dinleseydi, bu açmazlara girmezdi. Bakın Berlin’deki Libya toplantısından sonra bazı ülkelerin liderleri dar bir Libya toplantısı daha yaptı. Orada BM’nin AB’nin asker göndermesi konuşuldu. Biz bunu söylediğimizde tepki gösteriyorlardı. Gelinen nokta bu. Türkiye, Mısır, İsrail ve Suriye ile görüşmeli, dış politikada aktör olarak ortaya çıkmalıdır.”