Erdoğan’dan Davutoğlu ve Babacan’a dolandırıcılık suçlaması

Erdoğan'dan Davutoğlu'na Şehir Üniversitesi yanıtı geldi: Yanında kim var? Sayın Babacan var. Başka kim var Mehmet Şimşek var… Ben bunu niye anlatıyorum? Kimin ne olduğunu yaptıklarıyla öğrenin. Bunlar Halk Bankası’nı da dolandırmaya çalışıyorlar.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen partisinin İstanbul İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan, “AK Parti sıradan bir siyasi teşekkül değildir. Türkiye, nasıl binlerce yıllık devlet tarihi içindeki son halka ise AK Parti de bu büyük davanın günümüzdeki en önemli temsilcisidir.” dedi.

“Kendi nefsinin peşine düşen sadece kendi ajandasına, kariyerine, hesabına odaklanan kişilerden dava adamı olmaz. Gurur abidesi olanlardan dava adamı olmaz.” diyen Erdoğan, “Makamın gücüne, imkanlarına güvenerek gönül kıran, insanları rencide eden, vatandaşa tepeden bakan kibir abidelerinin bu davada yeri olmaz.” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başladı:

“Son 4’lü zirvede İngiltere Almanya Fransa’da onlara da bunları açık açık söyledik. Siz oraları terk etmedikten sonra Suriye halkı da teşekkür ederiz artık gidebilirsiniz demedikten sonra biz buradan çıkmayacağız. Biz Adana mutabakatıyla oradayız. Suriye halkının talebi ile oradayız. Söyleyecekleri hiçbir şey yok.

Fransa’nın hali ortada. Fransa’da her yer yanıyor yakılıyor. Zulm ile abad olmaz.”

AKDENİZ’DE OYUNU BOZDUK

Aynı şekilde Türkiye Libya arasında bir mutabakat metni imzalandı. Bu metin ile deniz yetki alanlarının sınırlarının daraltılmasına yönelik anlaşma meclisimizden geçti. Ben de imzaladım böylece şimdi de BM’ye gönderdik. İnşallah böylece hem askeri güvenlik hem de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ile ilgili adımları atmış oluyoruz. Tabi oyunları bozuldu. Bu oyunlar bozulurken bir tarafta Yunanistan, Kıbrıs, İsrail bir araya geldi. Kusura bakmayın. Libya’nın büyükelçisini gönderdiler. Ne oldu ne kazandınız. Zaman zaman biz de yapıyoruz. Libya ile kararlı duruşumuzu devam ettireceğiz.

DAVUTOĞLU’NA ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ YANITI

Şehir Üniversitesi ile ilgili tartışmalara da yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“İstanbul’da bir Şehir Üniversitesi meselesi ortaya çıkardılar. Özellikle bir siyasi ayağında bizim olduğumuzu, bir siyasi ayağında da malum zatın olduğu söyleniyor. Açık ve net söylemek durumundayım. Her şeyden önce Şehir Üniversitesi’nin tahsisini başbakanlığım dönemimde yapan benim. Tahsisini yapan ben olduğuma göre daha sonra malum zat başbakan olunca bu tahsisi Şehir Üniversitesi’ne mülkiyet devrine dönüştürmüştür. Türkiye’de hiçbir üniversiteye tapu devri, mülkiyet devri yoktur, olmamıştır. Bunlar dürüstlüğü kimseye bırakmıyor değil mi? Öksüz, yetimin hakkını kurdukları üniversiteye tapu devri yapmak suretiyle Özelleştirme Yüksek Kurumu ile bunu sağlıyor. Yanında kim var? Sayın Babacan, onun da iddiası var. Başka kim var Mehmet Şimşek var… Ben bunu niye anlatıyorum? Kimin ne olduğunu yaptıklarıyla öğrenin. Bunlar Halk Bankası’nı da dolandırmaya çalışıyorlar. Kredi talebinde bulunuyorlar. Halk Bankası bunlara ciddi bir kredi veriyor. Ödeme planlarında ödemelerini yapmıyorlar. Halk Bankası bu defa kendilerini sürekli olarak uyarıyor. Şu anda Halk Bankası’na olan borçları 417 milyon noktasında. Şimdi ‘Yapılandıralım’ diyorlar. Neyi nasıl yapılandıracaksın? ‘Spor kulüplerinin borçları yapılandırılıyor da Şehir Üniversitesi niye yapılandırılmıyor’ diyorlar. Halk Bankası’na teminat dahi vermedin. Futbol kulüplerinin her şeyine el koyuyor. Senin neyine el koyacak? Maltepe’de tekele ait olan yani zamanında benim tahsis ettiğim yeri teminat olarak mı banka kabul edecek? Bunu da geç bir başka alavere dalavere… ‘Alacağımız öğrencilerin yapacakları ödemeye ipotek koyuldu’… Ya sen zaten mevcut kotanı doldurmadan yeni alacağın öğrencilerle ilgili böyle bir kotayı nasıl oluyor da teminat olarak veriyorsun.

ABDULLAH GÜL ARADI

Halef selef olduğumuz cumhurbaşkanı aradı. ‘Siz bu işi arzu ederseniz halledersiniz’ dedi. ‘Temenni ederdim ki siz benim yerimde olun. Biz geçmişte bankaların nasıl iflas ettiğini biliyoruz. Bizim bankalarımızın hiçbiri bizim dönemimizde kasaları boşaltmadı. Biz de kasaları boşaltamayız. İşin başından itibaren Ülker grubu buraya ciddi destekler verdi. Daha sonra çekildi. Ülker grubu orada bizim verdiğimiz desteklerle ilgili de bizim bu noktadaki desteğimizi açık net söyledi. Buranın hamisi Marmara Üniversitesi’dir. Marmara Üniversitesi Türkiye’nin şu anda en büyük üniversitelerinden biridir. ‘Marmara borçları ödesin’ diyorlar şimdi de… YÖK de kendilerine diyor ki, ‘Siz de mütevelliyi bırakın Marmara burayı götürsün’. ‘Yok, bırakmayız’ diyorlar. Tezgah başka… Biz ne öğrencilerin ne de akademisyenlerin düşmanıyız. Hiçbir vakıf üniversitesinde bunların yaptığı uygulama gibi uygulama yok. Burada Halk Bankası’nın dolandırılması söz konusu.”