Libya ısınıyor… Mısır ordusu girerse Türkiye ne yapacak?

featured

Libya’ya asker gönderme tezkeresini meclisinden geçiren Mısır’ın yapacağı olası askeri hamleye karşı, Türkiye ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin hazırlık içinde olduğu bildirildi.

Geçen hafta Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Kahire’de Hafter yanlısı kabile liderleriyle yaptığı toplantıda, kabile liderlerinin Mısır ordusunu Libya’ya davet ettiğine dair haberler yer almıştı. Toplantı, Sisi açısından Mısır’ın Libya’ya yapacağı askeri müdahaleyi meşrulaştırma çabası olarak yorumlandı.

Sisi’nin, haziran ayı sonlarında “Sirte ve Cufra kırmızı çizgimizdir” diyerek Libya’ya yönelik askeri müdahale sinyalinde bulunmasının ardından dün Mısır parlemantosu, Libya’ya asker göndermeyi içeren tezkereyi kabul etti. Bu adımın ardından Türkiye destekli UMH güçlerinin Sirte’ye yönelik hazırlığını artırdığı bilgileri gelmeye başladı.

KARŞILIKLI HAREKETLİLİK

Mısır’ın bu hamlesinin bölgedeki tansiyonu yükseltmesi bekleniyor.

Star gazetesinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Mısır’ın Libya sınırına yakın 2 noktada yaklaşık 2 ay önce asker konuşlandırdığını belirtiyor. Diğer bir ifadeyle Türkiye’nin Libya’ya askeri danışmanlar göndermesinin hemen sonrasında Mısır’ın da bölgede askeri hareketlilik içerisinde olduğu ifade ediliyor.

MISIR’I KİMLER DESTEKLİYOR?

Mısır’ın kendi başına bölgede hareket edemeyeceğine vurgu yapan Libyalı diplomatik kaynaklar ise Fransa, BAE, Suudi Arabistan ve Rusya’nın Mısır’ı askeri olarak ülkeye çekmeye çalıştığını belirtiyor.

Mısır, BAE, Suudi Arabistan ve Fransa’nın aynı saf içerisinde ortak hareket ettiğine vurgu yapan Türk yetkililer ise Libya’nın toprak bütünlüğünü savunan Türkiye’nin aynı kararlı duruşu devam ettireceğinin altını çiziyor.

‘TÜRKİYE VARLIĞINI ARTIRACAK’

Habertürk’ten Çetiner Çetin’in haberine göre de Türk kaynaklar, Libya toprakları içerisinde her kimden olursa olsun Türk askeri birliklerine bir saldırı olması durumunda karşılık verme kararlılığı içerisinde olduklarını belirtiyorlar. Bu kapsamda Mısır’ın Libya’ya asker sokmaya çalışması durumunda Türkiye de Libya’daki askeri, teknik kapasitesini ve asker sayısını artırmayı planlıyor.

SİRTE VE CUFRA’DA HAREKETLİLİK HIZ KAZANACAK

Diğer taraftan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı askeri gruplar ve Türk askeri danışmanlar eşliğinde yapılması planlanan Sirte ve Cufra’ya yönelik askeri operasyon için de, askeri tahkimatın yüzde 80’inin tamamlandığı ifade ediliyor.

Bayramdan sonra, Ağustos ayının ilk yarısında operasyonel hareketliliğin hız kazanması bekleniyor. Diğer bir ifadeyle Türkiye, Mısır’ın aldığı karara rağmen Libya’nın toprak bütünlüğündeki kararlılığını devam ettirecek.

Sirte ve Cufra’ya yönelik operasyonel sürece yönelik askeri tahkimat devam ederken, Türk askeri yetkililer Sirte ve Cufra’ya yönelik operasyonun eşzamanlı mı yoksa kademeli olması gerektiği konusunu değerlendirdikleri bildiriliyor.

Türkiye’nin içinde bulunduğumuz hafta boyunca İtalya, Almanya, ABD, Katar ve Akdeniz havzasındaki ülkelerin bir kısmıyla diplomatik görüşmeleri sürdüreceği belirtiliyor.

Libya ısınıyor… Mısır ordusu girerse Türkiye ne yapacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 sene önce

  ıktıdarlar ve yahudiler sermayadarlar sıkıştıkları zaman savaşı korukler.

  Sisi kımbılır ne tavızler aldı kı cüret edıyor. ozellıkle akdenız de. bızde dıplomatlar monşer yerıne konup kasaplar veya gureşcıler veya kabzımallar devlet hızmetınde olursa bız daha cok bela goruruz.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Çetiner hiç bir zaman güvenilir bir kaynak olmadı

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!