Libya’da geçiş hükümeti hangi isimlerden oluşacak? Kritik zirve 2’nci gününde

Libya’da 2021’de yapılacak seçimlerde anlaşma sağlansa da geçiş yönetiminde kimin yer alacağı konusunda uzlaşma sağlanamadı. Görüşmeler BM öncülüğünde devam ediyor.

Libya’da geçiş hükümeti hangi isimlerden oluşacak? Kritik zirve 2’nci gününde

Libya'da 23 Ekim'de imzalanan ateşkesin ardından 9-13 Kasım tarihleri arasında Tunus'ta bir araya gelen siyasi temsilciler yeni seçim tarihinde uzlaştı.

24 Aralık 2021'de yapılması kararlaştırılan seçime ülkeyi götürecek geçiş hükümeti ya da seçim komitesi üzerinde ise anlaşma sağlanamadı.

Konu Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun dördüncü turunun ikinci gününde ele alınıyor. 

Forumun isminin gizli kalmasını isteyen bir katılımcısı , AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmelerin Başkanlık Konseyi ve Başbakan'ın belirlenmesine ilişkin 8 önerinin 4'üne ayrıldığını söyledi.

Söz konusu önerilerde Başkanlık Konseyi Başkanı ve yardımcılarının yanı sıra Başbakan'ın seçilmesine ilişkin farklı yöntemler üzerinde durulduğu belirtildi.

LİBYA SİYASİ DİYALOG FORUMU

BM öncülüğünde ilki 9-15 Kasım tarihlerinde Tunus'ta düzenlenen toplantı, geçiş sürecini yönetecek isimler üzerinde uzlaşı çıkmaması nedeniyle sonuçlanmadan ertelenmişti.

Forumda Libya için seçimlerin 24 Aralık 2021'de yapılması ve yürütme erki olan hükümetin, yetkileri ve görevleri konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Libya Siyasi Diyalog Forumu toplantılarına BM tarafından Libya'nın farklı kesimlerini temsilen seçilen 75 kişi katılıyor. Katılımcılar arasında Libya hükümetinden temsilcilerin yanı sıra Tobruk Temsilciler Meclisi'nden gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in müttefiki temsilciler de bulunuyor.