Libya'da tarihi anlaşma: Kalıcı ateşkes sağlandı

Libya'da Trablus-Tobruk hattında anlaşmaya varıldı. Birleşmiş Milletler'den yapılan açıklamada Libyalı tarafların ülke genelinde kalıcı ateşkes için anlaşmaya vardığı belirtildi. Açıklamada anlaşma "tarihi" ve "Libyalılar için müjde" sözleriyle duyuruldu.

Libya'da tarihi anlaşma: Kalıcı ateşkes sağlandı

Birleşmiş Milletler (BM), Cenevre'deki 5+5 Ortak Askeri Komite toplantılarının dördüncü turunda, Libyalı tarafların ülke genelinde kalıcı ateşkes için anlaşmaya vardığını duyurdu.

BM Genel Sekreteri Libya Özel Temsilci Vekili Stephanie Williams, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen imza töreninde konuştu. Libyalı tarafların da hazır bulunduğu törende, konuşmasını Arapça yapan Williams, anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi

BM Cenevre Ofisi de sosyal medya hesabından anlaşmayı, "Libyalılar için müjde" şeklinde duyurdu. Libyalı tarafların ülke genelinde kalıcı ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını aktarılan açıklamada anlaşma "tarihi" olarak nitelendirildi. 

SİYASİ GÖRÜŞMELER TUNUS'TA 

Tarafların siyasi temsilcileri, gelecek ay Tunus'ta zorlu geçmesi beklenen siyasi görüşmelere geçecek.

YABANCI SAVAŞÇILAR 3 AY İÇİNDE ÇEKİLECEK

Görüşmelere arabuluculuk eden ve imza töreninde Arapça konuşan BM Genel Sekreteri Libya Özel Temsilci Vekili Stephanie Turco Williams, basın toplantısında, Libya genelinde varılan tam kalıcı ateşkesin derhal yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Williams, anlaşma kapsamında Libya'da savaşan tüm paralı askerlerin ve yabancı savaşçıların bugünden itibaren en fazla üç ay içinde Libya'yı terk etmek zorunda olduklarını açıkladı.

PETROL ÜRETİMİ NE OLACAK?

Taraflar arasında tartışmalı bölgelerde savaşçıların çekilmesinin ardından yeni kurulacak bir ortak polis gücünün devriye gezeceğini belirten Williams, Ras Lanuf ve Es Sider'deki petrol tesislerinin en yakın zamanda üretime başlayacaklarına dair olumlu işaretler olduğunu söyledi. 

TRABLUS'TAN BİNGAZİ'YE İLK YOLCU UÇAĞI

Williams, dünkü basın toplantısında, tarafların, Libya'da tüm bölgeleri birbirine bağlayan kara ve hava güzergahlarının açılması da dahil bazı konularda anlaşmaya vardığını belirtmişti. Ardından bugün bir yıldan uzun süredir ilk kez bir yolcu uçağı Trablus'tan havalanarak doğudaki Bingazi'ye indi.