Libya’da Türkiye ile Rusya karşı karşıya gelir mi?

featured
service

Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, Türkiye ile Rusya’nın Libya konusunda karşı karşıya gelmeyeceği, orta yol bulacaklarını söyledi. Ancak Babüroğlu, oları provokasyon girişimleri konusunda uyarılarda bulundu.

İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi emekli Tuğgeneral Dr.Naim Babüroğlu, Libya konusunda uyarılarda bulundu. ‘Rusya ile Türkiye’nin arasını bozmak için mutlaka provokatif örgütler kullanılacaktır’ diyen Babüroğlu, “Bunu kim kullanacaktır? ABD kullanacaktır. Yine Fransa, Mısır, Hafter güçleri Türkiye ile diğer ülkelerin arasını bozmak için kullanacaktır” dedi.

Babüroğlu’nun Milliyet’ten Tunca Bengi’ne yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

“Orada ülkeler hepsi savaş halinde ama doğrudan değil vekâlet savaşı var. Rusya özel askeri şirketi Wagnerle bütün ülkelerle savaşıyor. Hafter’in Sudan’dan gelen ve çok sayıda ülkenin gönderdiği Mısır dâhil paralı askerler var. Çöl paralı askerleri, yani çöle alışık kabilelerin para karşılığında onun ya da bunun yanında çatışanlar var. Suriye’de olduğu gibi. DAEŞ, IŞİD, El Kaide ve onları kullananlar var. Yani herkes orada…”

Ülkelerin istihbarat servisleri de devrede anlamında mı?

“Kesinlikle var olmaz olur mu? Mesela orada Rusya ile Türkiye’nin arasını bozmak için mutlaka provokatif örgütler kullanılacaktır. Bunu kim kullanacaktır? ABD kullanacaktır. Yine Fransa, Mısır, Hafter güçleri Türkiye ile diğer ülkelerin arasını bozmak için kullanacaktır. Bu orada, Libya coğrafyasının tabiatında zaten var. Kaddafi bu aşiretlerle baş edemedi ve aşiretler biliyorsunuz en sonunda onu linç etti. Yani orası Suriye’ye benzeyen homojen bir yapı değil. Aynı babanın oğullarından biri bir aşirette diğeri öbür aşirette birbirlerine karşı savaşıyor şu anda. Ve biri diğerini öldürdüğünde kan davası oluyor, bu bir savaşa dönüşüyor.”

Prof. Dr. Aleksandre Dugin: Türkiye ile Rusya Libya’da kapışmaz

Derin” bir savaş da söz konusu yani?

“Şu anda ülkeler vekiller üzerinden savaş halinde onun için Rusya akıllı Wagner grubunu gönderdi orada uzakta duruyor ama bu arada diğer karşı cepheyle de diplomatik kanallarını açık tutuyor. Almanya, Fransa’da öyle Hafter’i destekliyor ama karşı tarafla diplomatik kanalları açık. O zaman diyorum ki; evet deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının yok sayılmasını engellemek, bu anlaşmayı garanti etmek için Trablus merkezi hükümetini destekleyelim ancak Hafter ile yani Libya Ulusal Ordusu’yla da diplomatik kanalları bakanlık düzeyinde açık tutalım, onunla da görüşelim…”

Peki bu kadar karışık bir tablo ve provokatif risklerin söz konusu olduğu bir yerde Putin, Türkiye ile karşı karşıya gelmek ister mi?

“Putin’in, yani stratejik adımlar atan Putin’in bunu yapabileceğini düşünmüyorum. Çünkü Putin’in gözünde Türkiye Libya’dan da Suriye’den de daha yüksek bir yerde duruyor. Yani değer açısından Suriye, Libya için Türkiye’yi dışlamaz Putin. Libya’da da Suriye’de yaptığı gibi Türkiye ile bir orta yol bulacaktır. Ancak orta yol bulmak için atacağı her adım Suriye’de Türkiye’yi daha fazla olumsuz etkileyecektir. İdlib’de, Fırat’ın batısında ve doğusunda…”

Bu kadar hareketlilikte ABD ne yapıyor?

“ABD, Hafter’i destekledi bugüne kadar. Şu anda pek sesi çıkmıyor ama Hafter ile görüşüyorlar. Sanıyorum Libya’da aldığı bir ders var. 2012’de elçisi öldürüldü oradan biraz endişeli. Sanki taraf belli olsun öyle seçeyim gibi yaklaşımı var…”

 

Libya’da Türkiye ile Rusya karşı karşıya gelir mi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!