Yunanistan’dan skandal karar! O büyükelçiye sınır dışı!

SKAI Radyosundan verilen habere göre Libya'nın Atina Büyükelçisinin an itibariyle sınır dışı edildiğini duyurdu.

Yunanistan’dan skandal karar! O büyükelçiye sınır dışı!

Yunanistan, Türkiye ile Akdeniz mutabakatı sonrası Libya Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararı aldı. Atina, büyükelçiden Türkiye ile yapılan anlaşmanın belgesini göstermesini istemişti.

Türkiye ile Libya arasında imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” anlaşmasına tepki gösteren Yunanistan’ın, Libya’nın Atina büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırarak, söz konusu anlaşmanın içeriğine dair bilgi talep etmişti. Talebin yerine getirilmemesi halinde Büyükelçi’nin sınır dışı edileceği duyurulmuştu.

Doğu Akdeniz’de tarihi mutabakat! Dengeler değişecek…

Atina, Libya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın içeriğine dair Ankara’dan da bilgi talebinde bulunmuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da mutabakatın uluslararası deniz hukukunun ihlali anlamına geldiğini ve iyi komşuluk ilişkileri prensibiyle bağdaşmadığını savunmuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias pazar günü Mısır’ın başkenti Kahire’ye giderek meslektaşı Sami Şükrü ile Türkiye-Libya arasında yapılan anlaşmayı ele alacak.

Atina, söz konusu hamle ile Ankara’nın Girit Adası’nın güneyindeki kıta sahanlığını ihlal ettiğini öne sürüyor. Türkiye ise Girit Adası dışında kıta sahanlığı bulunmadığını savunuyor.

Türkiye-Libya mutabakatı Rumları telaşlandırdı