Lozan zaferi kutlamalarına yasak geldi

Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı'yla kazandığı Lozan zaferinin kutlamalarına tüm illerde yasak geldiği öğrenildi.

Lozan zaferi kutlamalarına yasak geldi

Bugün "Türkiye'nin tapu senedi" olarak adlandırılan Lozan Barış Antlaşması'nın 97. yıl dönümü.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı'nın ardından emperyalist devletlerin Türkiye'nin bağımsızlığını tanımak zorunda kaldıkları antlaşma bu yıl Ayasofya Camisi'nin açılışına denk getirilmişti.

Danıştay kararının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yeniden camiye çevrilen Ayasofya'yla ilgili Erdoğan, altında Atatürk'ün de imzası bulunan 1934 tarihli bakanlar kurulu kararı için "Tarihe ihanet" demişti.

Erdoğan'ın sözleri büyük tepki çekerken, 24 Temmuz'daki Lozan kutlamalarının il valiliklerince yasaklandığı öğrenildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), tüm yurtta Atatürk anıtları önünde yapmayı planladıkları çelenk koyma ve kutlama etkinliklerinin hukuksuzca engellediğini duyurdu.

Benzer bir yasağın uygulandığı Bursa'da da ADD, emniyetin yasaklama bildirimini sosyal medya hesabından paylaştı. Bildirimde yasak için herhangi bir gerekçe gösterilmedi. 

Bursa ADD şubesinden yapılan açıklamada şöyle dendi:

"Bugün yapacağımız #LozanBarışAntlaşması basın açıklaması Bursa Valiliğince gerekçe gösterilmeden engellenmiştir. Emniyet güçleri ile üyelerimizi karşı karşıya getirmemek için etkinliği iptal ediyoruz. Bu yasa ve anayasaya aykırı uygulama hakkında yasal yollara başvurulacaktır."