Lozan zaferi kutlamalarına yasak geldi

featured
service

Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’yla kazandığı Lozan zaferinin kutlamalarına tüm illerde yasak geldiği öğrenildi.

Bugün “Türkiye’nin tapu senedi” olarak adlandırılan Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıl dönümü.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen Kurtuluş Savaşı’nın ardından emperyalist devletlerin Türkiye’nin bağımsızlığını tanımak zorunda kaldıkları antlaşma bu yıl Ayasofya Camisi’nin açılışına denk getirilmişti.

Danıştay kararının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yeniden camiye çevrilen Ayasofya’yla ilgili Erdoğan, altında Atatürk’ün de imzası bulunan 1934 tarihli bakanlar kurulu kararı için “Tarihe ihanet” demişti.

Erdoğan’ın sözleri büyük tepki çekerken, 24 Temmuz’daki Lozan kutlamalarının il valiliklerince yasaklandığı öğrenildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), tüm yurtta Atatürk anıtları önünde yapmayı planladıkları çelenk koyma ve kutlama etkinliklerinin hukuksuzca engellediğini duyurdu.

Benzer bir yasağın uygulandığı Bursa’da da ADD, emniyetin yasaklama bildirimini sosyal medya hesabından paylaştı. Bildirimde yasak için herhangi bir gerekçe gösterilmedi. 

Bursa ADD şubesinden yapılan açıklamada şöyle dendi:

“Bugün yapacağımız #LozanBarışAntlaşması basın açıklaması Bursa Valiliğince gerekçe gösterilmeden engellenmiştir. Emniyet güçleri ile üyelerimizi karşı karşıya getirmemek için etkinliği iptal ediyoruz. Bu yasa ve anayasaya aykırı uygulama hakkında yasal yollara başvurulacaktır.”

Lozan zaferi kutlamalarına yasak geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Tarihe merakliyimdir ve simdiye kadar , kendi bagımsızlıgınıkutlamayı yasaklayan hic bir ulkeye rastlamadım. Boyle bir yasak dunyada ilk bize nasip oldu. Eger bir ulkede bagimsizliginin kutlanmasini yasaklayan iktidar varsa, o iktidar kesinlikle ihanet icindedir ve haindir. Bu ihaneti ve hainligi gormezden gelen millet varsa , onlarda millet degil , hurda surusudur. Boyle bir suru zaten bagimsizliga layik degildir. Hak ettigi dusman postalininda altinda ezilmesi yakindir. Dedesinin kaniyla sulanmis bir topraga vatan diye sahip cikmayanlara lanet olsun.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!