Lozan’a ‘başarısız’ diyen Çavuşoğlu’na: Lozan İngiltere için utançtır! Türk milletinin şerefini kurtarmıştır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Lozan Anlaşmasının “büyük başarı diye anlatmaya çalıştılar ama maalesef görüyoruz” sözlerine tarihçilerden tepki geldi. “Sevr ile bize dayatılan toprak Ankara ve çevresi iken Lozan ile bütün Anadolu’yu emperyalizmin elinden söküp aldık. Anadolu’da Ermenistan ve Kürdistan kurulmasını önledik. Kapitülasyonlardan kurtulduk. Daha ne olsun!” diyen Tarihçi yazar Ümit Doğan, “Bugün kalkıp Meis’i alamadık diye Lozan’a başarısız bir anlaşma demek tarih bilmezlik olur” ifadesini kullandı. Doğan, “Meis’i kurtaramadık ama bütün bir Anadolu’yu, Türk milletinin geleceğini, şerefini ve onurunu kurtardık” dedi. 

Lozan’a ‘başarısız’ diyen Çavuşoğlu’na: Lozan İngiltere için utançtır! Türk milletinin şerefini kurtarmıştır
Lozan’a ‘başarısız’ diyen Çavuşoğlu’na: Lozan İngiltere için utançtır! Türk milletinin şerefini kurtarmıştır

VERYANSIN TV 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk’te adalar sorunuyla ilgili, “Yanı başımızda vermişiz adaları, geçmişteki anlaşmaları büyük başarı diye anlatmaya çalıştılar bizlere ama maalesef görüyoruz” sözlerini tarihçi Ümit Doğan yorumladı. Lozan Anlaşmasının başarı olduğunu söyleyen Doğan, Meis adasının neden verildiğini açıkladı.
Veryansın Tv’ye konuşan Ümit Doğan şunları söyledi:
“Üzerinden yaklaşık yüz yıl geçmesine rağmen dış politikada Akdeniz ve Ege’deki haklarımız için Lozan’ı dayanak gösteriyorsanız Lozan bir başarıdır. Meis’i verme meselesine gelince. Lozan’da biz Meis’i istediğimiz vakit karşılığında Fransız’lar Meriç sınırı meselesini önümüze koydular. Hiçbir vatan toprağından keyfi vazgeçilmedi. İsmet Paşa Lozan’dan Atatürk’e gönderdiği bir telgrafta ‘Görüştüğümüz zaman saçlarımı bembeyaz, yaşımı on sene ileri bulacaksın’ demişti. Sevr ile bize dayatılan toprak Ankara ve çevresi iken Lozan ile bütün Anadolu’yu emperyalizmin elinden söküp aldık. Anadolu’da Ermenistan ve Kürdistan kurulmasını önledik. Kapitülasyonlardan kurtulduk. Daha ne olsun! Lozan imzalandığı zaman Avrupa basını ne yazmış açıp bir zahmet inceleyin. Bütün Avrupa, özellikle İngiltere Lozan’ın kendileri için utanç verici olduğunu yazıyor. Bugün kalkıp Meis’i alamadık diye Lozan’a başarısız bir anlaşma demek tarih bilmezlik olur. Meis’i kurtaramadık ama bütün bir Anadolu’yu, Türk milletinin geleceğini, şerefini ve onurunu kurtardık.”

KIBRIS’TA MÜZAREKE MESAJI

“Borell ‘Dendias ile görüşmeye hazır mısın?’ dedi hemen görüşmeye hazırım dedim. Ama Dendias görüşmeye hazır değilim demiş bizden kaynaklanmıyor. Bazen diğer ülkelerle de gerginliklerimiz oluyor ama görüşmelerimiz oluyor. Sondajlarla ilgili sorun çok basit çözülebilir. Gelirlerin paylaşımıyla ilgili bir mekanizma kurulursa sorunların yüzde 90’ı çözülür.  KKTC bir komisyon teklifinde bulundu Rum kesimi KKTC’nin haklarını kabul etmekle birlikte bunu bir karara bağlamak istemiyor. Tüm çabalarda Yunanistan ve Rum kesimi çözüme yanaşmadı. Kalıcı bir çözüme ulaşamadık Kıbrıs’ta. Gayri resmi bir araya gelmek lazım 3 garantör ülke Ada’da iki taraf ve BM. Neyi müzakere edeceğimizi belirlememiz lazım.  Zaman belirlememiz lazım, biz Türkiye olarak Kınrıs sorununun adil bir şekilde çözülmesinden yanayız.
En son AB parlamentosuna şunu söyledik aranızda ülkesi için bunu kabul edecek var mı? Kesinlikle hayır diyorlar. ‘Bu saçma sapan bir harita’ diyorlar.  Bu harita olduğu sürece müzakere olmaz.”

'PKK İÇİN HEZİMET'

Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu geçtiğimiz aylarda Lozan'a "hezimet" diyenlere sosyal medya hesabından anlamlı bir yanıt vermişti. Babüroğlui "İngilizler ve PKK Bölücü Terör Örgütü, Lozan Barış Antlaşmasına hezimet diyorlar... Türkiye’de de bazıları hezimet diyor... Tarih, ne güzel bir aynadır." demişti.