Lübnan'da hükümet resmen istifa etti!

Beyrut Limanı'ndaki patlamada 100'ün üzerinde insanın yaşamını yitirmesi ardından başlayan sokak eylemleri, kabinenin istifasını getirdi. Daha önce dört bakanın istifa ettiği Lübnan'da tüm kabine istifa kararı aldı. Lübnan'ın Beyrut Limanı'ndaki patlamanın ardından Başbakan Hassan Diyab, resmi olarak hükümetin istifa ettiğini açıkladı.

Lübnan'da hükümet resmen istifa etti!
Lübnan'da hükümet resmen istifa etti!

Beyrut Limanı'nda yaklaşık bir hafta önce meydana gelen şiddetli patlamanın ardından 4 bakan ve 6 milletvekili görevlerinden istifa etmişti. Edinilen son bilgiye göre Lübnan Başbakanı Hassan Diab liderliğindeki hükümet istifa etti. Beyrut Limanı'ndaki patlama Lübnan'da istifaları arka arkaya getirmişti. Ülkede dün ve bugün gelen haberlerde Adalet Bakanı, Maliye Bakanı, Enformasyon Bakanı ve Çevre Bakanı, Başbakan Diab'ın kararını beklemeden istifa etmişti. Bunun dışında toplam 6 milletvekili de görevini bırakmıştı. Başbakan Hassan Diyab, resmi olarak hükümetin istifa ettiğini açıkladı.

LÜBNAN'DAKİ PATLAMA

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti. Patlamada, 158 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 6 bin kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır Beyrut Limanı'ndaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitrat maddesinin yol açtığını söylemişti.

Bu açıklamanın ardından sosyal medyanın yanı sıra Lübnan ve dünya basınında birçok soru ve ihmal iddiaları gündeme gelmişti.