Lübnan'da sokaklar hareketlendi: Bakanlıkları işgal ettiler

Beyrut'ta meydana gelen patlama sonrası Batı yanlısı eylemciler sokağa çıktı. Dışişleri ve Ekonomi Bakanlığı işgal edildi. Bankalar Birliği binası ateşe verildi. Bir polis ve üç askerin öldürüldüğü iddia edildi. Lübnan Başbakanı Hassan Diab, erken seçim çağrısında bulundu. Fransa Dışişleri Bakanlığı, 'Olayları yakından takip ediyoruz' açıklaması yaptı.

Lübnan'da sokaklar hareketlendi:  Bakanlıkları işgal ettiler
Lübnan'da sokaklar hareketlendi:  Bakanlıkları işgal ettiler

Lübnan'ın başkenti Lübnan'daki Şehitler Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi uzun yıllardır yönetimi paylaşan siyasi grupların varlığını koruyan mezhep eksenli yönetim şekli, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer yetkililer aleyhinde sloganlar attı.

"Hesap Günü" adıyla düzenlenen gösteride, "Beyrut Limanı'nda hayatını kaybedenler için intikam" ve "Yönetimin değişmesi için bu fırsatı kaçırmıyoruz" şeklinde slogan atan öfkeli bir grup, ekonomik kriz karşıtı gösteriler nedeniyle aylardır demir ve beton bariyerlerle kapatılan Meclis binasına ilerlemek istedi.

Eylemciler, biber gazı kullanarak kendilerini engelleyen güvenlik güçlerine taşla karşılık verdi.

Lübnan İç Güvenlik Biriminden yapılan açıklamada, göstericilerin öfkesinin anlayışla karşılandığı ancak şiddetten uzak durmanın yanı sıra kamu ve özel mülklere zarar verilmemesi çağrısında bulunuldu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA GİRDİLER

Fransız AFP haber ajansı, başlarını emekli Lübnan subaylarının çektiği bir grubun Dışişleri Bakanlığı'na girdiğini bildiriyor.

Ülkede yayın yapan LBC televizyonu Beyrut'un merkezinde, İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü duyurdu.

Öfke Günü protestolarında şu ana kadar 110 kişinin yaralandığı kaydediliyor.

Beyrut Limanı'nda depolanan amonyum nitratın Salı günü patlaması sonucu 5.000'e yakın kişi de yaralanmıştı. Yaklaşık 300.000 kişi de evsiz kaldı.

BATILI LİDERLER GÖRÜŞECEK

Liderler Pazar günü de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron önderliğinde internet ortamında bir araya gelip Lübnan'a bağışı görüşecek.

Görüşmeye ABD Başkanı Donald Trump'ın da katılması bekleniyor.

Macron, hafta başında patlamadan etkilenen bölgeleri ziyaret etmiş ve halkın büyük desteğini görmüştü.

MANDACILAR SAHNEDE

Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın ardından ‘Lübnan gelecek 10 sene Fransız mandası altına girsin’ imza kampanyası başlatıldı. 24 saatten az sürede yaklaşık 60 bin kişi kampanyaya katıldı.

Hristiyanların öncülük ettiği eylemlerde ise Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah aleyhine sloganlar atılıyor.