Mabel Matiz'in klibindeki dansçılar 55 saat aç susuz mu çalıştı?

Klibinde dansçılarını kötü koşullarda çalıştırdığı iddia edilen Mabel Matiz açıklama yayınladı. Matiz, "Yaşanan sıkıntı, yönetimin sağlanması amacıyla kendileriyle profesyonel olarak anlaştıkları organizasyon firmasının, sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklanmıştır" ifadelerini kullandı.

Mabel Matiz'in klibindeki dansçılar 55 saat aç susuz mu çalıştı?
Mabel Matiz'in klibindeki dansçılar 55 saat aç susuz mu çalıştı?

Geçtiğimiz günlerde Toy isimli yeni şarkısını yayınlayan Mabel Matiz'in dans ekibi sosyal medyadan kötü koşullarda çalıştırıldıklarına dair bir açıklama yaptı. 

Kayaköy ve Patara'da çekilen klip boyunca aç ve susuz kaldıklarını söyleyen ekip yaptıkları açıklama, "Barınma, beslenme, hijyen ve can güvenliği gibi temel ihtiyaçlarımız karşılanmadan sigortasız 55 saatlik mesai yaptırıldık. Su istedik verilmedi. Aç bırakıldık. 40 derece havada kızgın kumda dans ettik. Gölge alan verilmedi. Bizi İstanbul-Patara arası taşıyan tek şoför aynı gün set alanlarına da taşıdı ve hiç dinlenmeden 15 saatlik yolu geri getirdi. Eşyalarımızı bıraktığımız otel, parası ödenmediği için bizi içeri almadı. İnsanlık dışı muamele gördük. Aptal yerine konduk!" dedi.

Gelişmelerin ardından Mabel Matiz'den iddialara yanıt verdi. Matiz, şu ifadeleri kullandı:
"Yaşanan sıkıntı, yönetimin sağlanması amacıyla kendileriyle profesyonel olarak anlaştıkları organizasyon firmasının, sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklanmıştır. Bu durumun Mabel Matiz’in şahsıyla ilgisi olmamakla birlikte; kendisi de yaşanılan bu sıkıntıdan duyduğu üzüntüsünü siz basın mensuplarıyla paylaşmak ister."

NE OLMUŞTU?

Hürriyet gazetesi magazin yazarı Savaş Özbey, Mabel Matiz’in “Toy” klibindeki dansçıların 55 saat aç, susuz şekilde çalıştırıldığını iddia etmişti.

Özbey, “Mabel Matiz, 'kırılan, düşen, zorluklardan geçen’ diyor ya... Çekim sırasında bire bir yaşanmış.Klipte yer alan dansçılar 55 saat aç susuz çalıştırılmış. Çölde, oldukları yerde yıkılıp yıkılıp tekrar kalkıyorlar ya... Rol değil, gerçekmiş.” değerlendirmesinde bulundu.

Özbey dansçıların yayımladığı bildiriyi de köşesinde paylaştı.

"10 Temmuz günü İstanbul’dan servisle yola çıktık. Yani kendimizi prodüksiyon şirketine teslim ettik. Ve bahsi geçen 55 saat başlamış oldu. Sonraki süreçte yaşanan ve sosyal medyadan paylaştığımız koşulları iyileştirmek için durmaksızın orta yollar aradık. Derdimizi kime anlatacağımızı şaşırdık. Aramızdan kimsenin işi bırakmaması, dansçı disiplinimizden kaynaklanıyor. Tahayyül edilebilmesi için belirtiyoruz: Prodüksiyon ayağı kum tepelerinin ortasında besin ve su temin etmediyse dansçıların temin etme şansı yok.” Bulamazlar da gerçekten. Giden bilir, orası SİT alanının içinde, kuş uçmaz kervan geçmez bir yer. Hafızalarımızda “sosyal hassasiyetleri”yle yer eden Mabel Matiz’e hiç yakışmadı.

Çekimler sırasında orada olması, yaşananlara bire bir şahit olması ayrıca üzücü. Kaş dediğin yer, Patara’ya yarım saat, bilemedin 45 dakika mesafede. Kimse yapmıyorsa insan atlar gider, suysa su, simitse simit, klip emekçilerinin temel ihtiyaçlarını kendisi halleder. Dünyanın gelişmiş bir ülkesinde şarkıyı da klibi de gömecek, ciddi bir tazminatın konusu olurdu bu mevzu.”