Mabel Matiz’den ÖSYM’ye yanıt

YKS'de şarkısında geçen bir ifade sorulan Mabel Matiz, kendisi hakkında yapılan yorumlara cevap verdi.

Mabel Matiz’den ÖSYM’ye yanıt

Geçen hafta sonu gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) Türkçe bölümünde, şarkıcı Mabel Matiz şarkısında geçen bir ifadenin ne anlatmak istediği sorulmuştu.

Soru tartışma yaratmış, olumlu yaklaşanlar ve eleştirenler olmuştu.

Yeni Akit’e konuşan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün soruya ilişkin inceleme başlatıldığını duyurdu.

Habere göre Aygün şunları söyledi:

“Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS’nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır.”

İmam Hatipliler de Mabel Matiz’in eşcinselliği savunduğunu iddia ederek ÖSYM’yi eleştirmişti.

Mabel Matiz, hakkında yapılan yorumlara sosyal medya hesabından yanıt verdi.

‘KİŞİSEL DEĞERLERİMİZ KONU EDİLMESİNİ HAYRETLE İZLİYORUM’

“Selam : ) Müziğimle hayati bir sınavın sorularına konu olmak beni çok mutlu etti. Şimdi ise aynı sınav üzerinden kişisel değerlerimin konu edilmesini hayretle izliyorum. Adımın yanına coğrafi işaret logosu konmasına ramak kalmışken, sınandığım şeye bak.

Eh, hayatın sınavları bitmez demiştim : ) Bi’ yoklama da burdan geldi.

Yoğun destek ve sevgi mesajlarınızı içim büyüyerek okuyor ve kabul ediyorum. Bugüne dek müziğimle anlatmak istediğim şeyin ne kadar iyi anlaşıldığını yine sizin yazdıklarınızdan anlıyor ve daha da güçlü hissediyorum.

Müziğimi yapmaya, hikayeler anlatmaya ve bu ülkenin bir parçası olmaya gönülden devam edeceğim. Bir başka sınavda görüşmek üzere…”