Macaristan Türk Konseyi’nde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan dönüşünde basın mensuplarına Macaristan'ın Budapeştede güzel bir ofis verdiği bu şekilde Türk Konseyi'nin Avrupa'ya girmiş olduğunu söyledi.

Macaristan Türk Konseyi’nde!

Türk Konseyinin 10’ncu kuruluşu nedeniyle Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurda dönerken, uçakta gazetecilerle yaptığı konuşmasında önemli bir nokta dikkat çekti.

Erdoğan, “toplantının en önemli zenginliği Özbekistan’ın tabi üyeliğe geçmesiydi. dedi. Şu anda üye sayısı beş oldu. Onun için ben de ‘iki devlet bir millet’ ifadesine yenisini ilave ettim. Şimdi ‘beş devlet bir millet’ olduk. Eğer Türkmenistan da buna katılırsa o zaman ‘altı devlet bir millet’ olacağız. Şimdi tam ‘yahşi’ oldu.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarında konuyla ilgili bölüm şöyle: “Bu arada Macaristan da gözlemci üye oldu. Macaristan’ın tabi farklı desteği de oldu. Budapeşte de güzel bir ofis verdiler. Çok ciddi bir mali kaynak da verdiler. Üyelere neredeyse yük yok, sadece eleman verecekler. Onlar maaşlarını da karşılayacaklar. Bu şekilde Türk Konseyi Avrupa’ya girmiş oluyor. Macaristan’da Kıpçakların yeri varmış. 100 bine yakın Kıpçak varmış. ‘Bizde Atilla çoktur. Neredeyse her mahallede bir Atilla bulursunuz’ dedim. Şu anda Budapeşte Türk Konseyi için önemli bir yer konumuna gelecek. Bizim de önümüzdeki ay bir Macaristan ziyaretimiz olacak…