Macron, Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili Savunma Konseyi’ni topladı

featured
service

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, TSK’nın başlattığı Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Savunma Konseyi’ni topladı. Yapılan açıklamada bölgedeki Fransız askerlerinin güvenliği için acil müdahale programının uygulanacağı duyuruldu. TSK operasyonunun IŞİD’i yeniden canlandıracağı öne sürüldü.

Fransa’nın, Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan askeri ve sivil personelinin güvenliğini sağlamak için kısa sürede önlemler alacağı bildirildi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Barış Pınarı Harekatı’nı değerlendirmek üzere Sınırlı Savunma Konseyini topladı.

Macron, Türkiye’nin “tek taraflı” başlattığı harekatın ağır insani krize, terör örgütü IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasına ve bölgede istikrasızlığa neden olabileceğini iddia etti.

Açıklamada, toplantıda alınan kararlara ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Fransa, Türklerin yürüttüğü harekatın derhal sona ermesi için IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonla iş birliği içeresinde Avrupa Birliği (AB), NATO ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) diplomatik çabalarını hızlandıracak.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri ve sivil personelimizin güvenliğini sağlamak için kısa sürede önlemler alınacak. Bölgedeki halkın insani ihtiyaçlarının karşılanması için de acil müdahale programı uygulanacak.”

Açıklamada ayrıca bölgede önceliğin IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasını engellemek olduğu kaydedildi.

Macron, Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili Savunma Konseyi’ni topladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!