Macron ‘beyin ölümüdür’ derken Türkiye’yi mi işaret etti?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 6 Kasım 2019’da İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisine verdiği demeçte, Avrupa ülkelerini uyararak, “Şu anda yaşanmakta olan, NATO’nun beyin ölümüdür” ifadesi uluslararası arenada büyük bir sarsıntı meydana getirdi. Macron'un bu cümlede Türkiye'yi hedefe koyduğu iddia edildi.

Macron ‘beyin ölümüdür’ derken Türkiye’yi mi işaret etti?

Macron, The Economist dergisinde yayınlanan ve meşhur Elysée Sarayı’nda yapılan söyleşisinde, 4 Nisan 1949’da Washington’da imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 5. Maddesi kapsamında vurgulanan İttifak dayanışmasının, son yıllarda ABD’nin başına buyruk davranışları sebebiyle, gelecekte geçerliliği olup olmayacağından emin olmadığını dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı bu görüşünü desteleyen bir gelişme olarak da, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme kararı alması sürecinde, NATO’lu müttefiklerine danışmadığının altını çizerek, Trump’ın bu kararıyla Türkiye’nin Barış Pınarı harekâtını başlatmasına zemin hazırladığını ve bu gelişmeden duyduğu rahatsızlığı ifade etti.

MEF Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu’nun yaptığı analize göre “Macron’un bu ifadeleri ve Suriye’de yaşanan süreçle ilgili olarak Türkiye’yi de içine alan sözlerinin amacının, esas olarak, NATO’nun geleceği hakkında ABD’nin tutumundan kaynaklanan kaygılarını dile getirmekten çok, en önemli müttefiklerinden olan Türkiye’yi hedefe koymak olduğu” anlaşılıyor.

Kibaroğlu analizinde, “Macron, ayrıca, üstü kapalı olarak, aynen Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi, Türkiye’nin Suriye ile bir sorun yaşaması durumunda, İttifak dayanışmasının sergilenmeyebileceği, bir başka deyişle, 5. Madde kapsamında NATO’lu müttefiklerinin Türkiye’nin yardımına gelmeyebileceği konusunda bir imada da bulunmakta” saptamasını yapıyor.