Macron’dan Erdoğan’a Libya suçlaması: Paralı Suriyeliler…

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, Libya konusunda verdiği sözü tutmamakla suçladı. Macron, Erdoğan'ın, Suriyeli paralı askerlerin Libya'ya Türk gemileriyle taşınmasına yardımcı olduğunu iddia etti.

Macron’dan Erdoğan’a Libya suçlaması: Paralı Suriyeliler…

Elysee Sarayı’nda Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i ağırlayan Macron, Libya’daki son gelişmelerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçladı.
Macron, “Son günlerde, Türk gemilerinin Libya topraklarına gelen Suriyeli paralı askerlere eşlik ettiğini görüyoruz. Bu, Berlin’deki konferansta Erdoğan’ın verdiği taahhütlerin açık bir şekilde ihlali ve verilen sözlerin tutulmadığı anlamına geliyor.” dedi.

Macron, “bu müdahale, Avrupa ve Sahel bölgesinin güvenliği için de saldırı anlamına geliyor” ifadesini kullandı ve Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Türkiye arasında Libya’ya Türk askeri gönderilmesine yönelik anlaşmayı eleştirdi.

YUNANİSTAN’A DESTEK TÜRKİYE’YE SUÇLAMA

Doğu Akdeniz’deki gerginliğe de atıfta bulunan Macron, ülkesinin ve AB’nin Yunanistan ve Kıbrıslı Rumlara desteğini yinelerken, Türkiye’yi “tahriklerde ve haksız müdahalelerde” bulunmakla suçladı.

Macron, Fransa ve Yunanistan arasında güvenlik alanında stratejik işbirliğinin oluşturulacağını ve önümüzdeki haftalarda bu işbirliğinin ana hatlarının belirginleşeceğini söyledi. Macron, bu çerçevede, Fransız donanmasının, Avrupa’nın stratejik bölgesinin güvenliğinin sağlanması için varlığını artıracağını ifade etti.